comment
Artykuł
Data publikacji: 2003-09-02
Dokumentacja dotycząca zatrudnienia
W drugiej części opracowania „Dział kadr w firmie” przedstawiamy zasady prowadzenia dokumentacji dotyczącej przebiegu zatrudnienia danego pracownika u pracodawcy oraz dokumentów niezbędnych w kontaktach z ZUS.
Bogdan Godzisz
Stan prawny na 17 sierpnia 2003 r.
Zamieszczone zostały informacje o zasadach, trybie i sposobach dokumentowania czasu pracy, pracy w nadgodzinach, udzielania i wykorzystywania urlopów wypoczynkowych, zmian warunków pracy i wynagradzania, nagradzania i karania pracowników oraz dokształcania w różnych formach. Przedstawione zostały podstawowe informacje dotyczące dokumentów rozliczeniowych i korygujących przekazywanych do ZUS oraz o sposobach dokumentowania uprawnień do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego (zasiłków chorobowych, opiekuńczych i macierzyńskich oraz świadczeń rehabilitacyjnych).
Zakres zaprezentowanych informacji uwzględnia potrzeby różnych zakładów pracy, w tym małych i średnich firm oraz osób prowadzących działalność gospodarczą na własny rachunek i w ramach tzw. samozatrudnienia.
W kolejnym wydaniu „PGP” omówione zostaną dokumenty pracownicze i ubezpieczeniowe związane z ustaniem stosunku pracy i ubezpieczenia.
Urlopy pracownicze
Prawo do urlopu wypoczynkowego
Zasady udzielania urlopów pracowniczych określają przepisy kodeksu pracy oraz rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. nr 2, poz. 14 i Dz.U. z 2002 r. nr 214, poz. 1810).
Zgodnie z art. 152 k.p., pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Prawo do nieprzerwanego urlopu potwierdza art. 162 k.p., w myśl którego urlop może być dzielony na części tylko na wniosek pracownika. W takim przypadku jedna część wypoczynku musi obejmować nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych (wliczając poprzedzające i następujące po urlopie dni wolne).
Pozostało 98% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka