Czy pracownikowi z Ukrainy należy wliczać do stażu okresy pracy i nauki w tym kraju
Poszerzenie możliwości uzyskania uprawnień zawodowych pracownika socjalnego, wyższy o 150 zł dodatek środowiskowy, krótszy o 2 lata okres oczekiwania na pierwszy dodatkowy urlop wypoczynkowy i nowe formy wsparcia w postaci pomocy psychologicznej i szkoleń to najważniejsze zmiany dotyczące zatrudnienia pracowników socjalnych. Zaczną one obowiązywać w większości przypadków od 30 maja 2021 r.
Pracownik podpisał listę strajkową, a następnie na ten dzień oraz dni następne przedłożył zwolnienie lekarskie. Czy ten pracownik ma prawo do wynagrodzenia chorobowego? - pyta Czytelnik z Wrocławia.
Zatrudniliśmy pracownika ds. bhp. Podczas kontroli PIP okazało się, że ta osoba nie posiada uprawnień do wykonywania takiej pracy. Kto poniesie odpowiedzialność za brak uprawnień tego pracownika - pracodawca czy pracownik - pyta Czytelniczka z Łukowa.
Zatrudniliśmy pracownika ds. bhp. Podczas kontroli PIP okazało się, że ta osoba nie posiada uprawnień do wykonywania takiej pracy. Kto ponosi odpowiedzialność za brak uprawnień tego pracownika - pracodawca czy pracownik?
Pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Jego wymiar jest uzależniony od stażu pracy, do którego wlicza się nie tylko okres faktycznego wykonywania pracy zawodowej, ale także inne określone przepisami prawa okresy, np. czas odbywania służby wojskowej.
Jesteśmy pracodawcą sektora prywatnego. Według obowiązującego w naszej firmie regulaminu płacowego pracownicy dostają nagrody jubileuszowe co 5 lat - pierwszą po przepracowaniu 5 lat w wysokości 100% wynagrodzenia, a następne zwiększane o 50% wynagrodzenia - po upływie kolejnych 5-letnich okresów. Jednemu z pracowników źle policzyliśmy w zeszłym roku staż uprawniający do wypłaty nagrody: pierwsze 5
Przepisy Kodeksu pracy nie przewidują odszkodowania za zniszczony samochód używany w związku z pracą. Jego wypłatę mogą zagwarantować tylko szczegółowe zapisy umowne.
Od długości zatrudnienia u danego pracodawcy zależy m.in. długość okresu wypowiedzenia. Dlatego pracodawcy powinni zwrócić szczególną uwagę na sposoby ustalania stażu pracowniczego uprawniającego do nabycia uprawnień pracowniczych.
Kodeksowy tryb indywidualnego rozkładu czasu pracy nie zezwala na przekraczanie doby pracowniczej, natomiast tryb "antykryzysowy" - nie dość, że na to zezwala, to dodatkowo z takiego przekroczenia nie powstają godziny nadliczbowe.
Obowiązek wypłaty nagrody jubileuszowej mają jedynie jednostki budżetowe. U pracodawców spoza sfery budżetowej decyzja o przyznawaniu nagród jubileuszowych należy do pracodawcy. Zasady przyznawania nagrody jubileuszowej nie mogą być kształtowane przez pracodawców sektora budżetowego w sposób dowolny. Przepisy prawa pracy określają zagadnienia związane z przyznawaniem nagród jubileuszowych, do których
Okres pracy wykonywanej na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę, czyli czas, w którym pracownik pozostaje w stosunku pracy, to staż pracy. Od jego długości zależy prawo do wielu świadczeń pracowniczych (np. tzw. jubileuszówek) lub wysokość tych świadczeń.
Pracownikami sezonowymi są osoby wykonujące pracę ściśle związaną z daną porą roku, niezależnie od podstawy prawnej swojego zatrudnienia. Wybór formy zatrudnienia pracowników sezonowych zależy wyłącznie od ustaleń dokonanych między osobą zatrudniającą a pracownikiem sezonowym. Podpowiadamy, czym się kierować przy zatrudnieniu pracownika na sezon, aby ograniczyć koszty i nie narazić się na zarzuty organów
W marcu 2006 r. zatrudniliśmy pracownika na podstawie umowy o pracę na okres próbny na 3 miesiące. Po upływie tego okresu z pracownikiem została zawarta umowa na czas określony na 18 miesięcy. Umowa ta rozwiązała się z upływem czasu, na który została zawarta.15 października 2009 r. ponownie zatrudniliśmy tego pracownika, tym razem na podstawie umowy na czas nieokreślony. Niestety ze względu na spadek