Poradnia z prawa pracy
Czy jest możliwość skutecznego rozwiązania stosunku pracy z pracownicą, której kończy się urlop rodzicielski 11 marca 2024 r.? Pracownica wstępnie zapytała czy może skorzystać po w/w urlopie z zaległego urlopu wypoczynkowego oraz urlopu wychowawczego.
Pracownica uprawniona do urlopu wychowawczego wystąpiła z wnioskiem o obniżenie etatu. Jakie dokumenty powinna do niego dołączyć?
Pracownica złożyła wniosek o udzielenie jej urlopu wychowawczego. W dokumencie tym podała, że chce skorzystać z tego urlopu już w ciągu tygodnia. Co mamy zrobić w tej sytuacji?
Jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych związanych z rodzicielstwem jest prawo do urlopu wychowawczego. Urlop ten jest udzielany na wniosek pracownika, złożony w postaci papierowej bądź elektronicznej. Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może skorzystać z prawa do obniżenia wymiaru czasu pracy. Skorzystanie z tego prawa nie obniża wymiaru urlopu wychowawczego.
Pracodawca będzie przeprowadzał zwolnienia grupowe. Czy może w związku z tym zwolnić pracownicę, która korzysta z urlopu wychowawczego?
Pracownica dostała wypowiedzenie umowy o pracę. Już po jego otrzymaniu wystąpiła z wnioskiem o udzielenie urlopu wychowawczego. Jak potraktować taki wniosek?
Pracownica, której wręczyliśmy wypowiedzenie, wystąpiła natychmiast z wnioskiem o udzielenie jej urlopu wychowawczego. Co mamy zrobić w tej sytuacji?
Pracownica złożyła wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy wówczas, kiedy jest uprawniona do urlopu wychowawczego. Wniosek ten wpłynął do kadr na 8 dni przed planowanym przez pracownicę rozpoczęciem korzystania z obniżonego etatu. Co powinien w tej sytuacji zrobić pracodawca?
Pracownica samotnie wychowuje dziecko. Z ojcem dziecka nie ma żadnego kontaktu. W związku z tym chce skorzystać z pełnego 36-miesięcznego okresu urlopu wychowawczego. Czy pracodawca może od niej przyjąć oświadczenie o tym, że samotnie wychowuje dziecko czy powinien domagać się potwierdzających to dokumentów?
Pracownica przebywa na urlopie wychowawczym. Czy w tej sytuacji można wypowiedzieć jej umowę jeśli firma planuje ogłosić upadłość?
Mąż pracownicy zmarł. Pracownica wystąpiła o udzielenie jej urlopu wychowawczego w pełnym wymiarze, czyli 36 miesięcy. Czy do potwierdzenia prawa do uzyskania urlopu w pełnym wymiarze wystarczy odpis aktu zgonu ojca dziecka?
Pracownicze Plany Kapitałowe są dedykowane osobom aktywnym zawodowo. Aktywność zawodowa aktualnie przejawia się na różne sposoby. To oznacza, że do oszczędzania w PPK są uprawnione osoby zatrudnione nie tylko na umowie o pracę. Dla kogo zatem dostępne są pracownicze plany kapitałowe?
Od 7 września 2019 r. zmienił się wzór świadectwa pracy. W nowym wzorze w nagłówku można podać zamiast numeru REGON-PKD pracodawcy jego NIP. Ponadto w pouczeniu o możliwości sprostowania świadectwa pracy wydłużono termin na dokonanie tej czynności z 7 do 14 dni. Po zmianach przepisów w świadectwie pracy nie trzeba natomiast podawać danych sądu pracy, do którego pracownik może wystąpić o jego sprostowanie
Każdy pracodawca jest zobowiązany do składania dokumentów rozliczeniowych za pracownika, który przebywa na urlopie wychowawczym. W dokumentach rozliczeniowych wykazywane powinny być między innymi składki oraz podstawy wymiaru składek. Zatem nasuwa się pytanie, jak prawidłowo ustalić podstawę wymiaru składek ZUS?
Jeden z naszych pracowników przebywa na urlopie wychowawczym. Chcemy zawrzeć z nim umowę zlecenia. Czy jest to dopuszczalne? - pyta Czytelniczka z Kielc.
W wyroku z 11 lipca 2018 r. (II PK 175/17) Sąd Najwyższy uznał, że pracownikowi, który podlega ochronie w czasie obniżonego wymiaru czasu pracy w związku z prawem do urlopu wychowawczego, nie przysługuje wynagrodzenie za cały okres pozostawania bez pracy w razie bezzasadnego rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. W takim przypadku pracownik ma prawo maksymalnie do 3-miesięcznego wynagrodzenia
Za osobę korzystającą z urlopu wychowawczego i nieposiadającą innego tytułu do ubezpieczeń budżet państwa finansuje składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz składkę zdrowotną. Obowiązkiem płatnika jest natomiast prawidłowe rozliczenie tych składek w dokumentacji comiesięcznie przesyłanej do ZUS. Od 1 listopada 2018 r. podwyższeniu ulegnie podstawa wymiaru składki na obowiązkowe ubezpieczenie
W styczniu tego roku urodziłam dziecko. Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego wróciłam do pracy, nie korzystając z przysługującego mi urlopu wychowawczego. Niedawno otrzymałam propozycję pracy i zamierzam zmienić miejsce pracy. Czy u nowego pracodawcy przysługuje mi prawo do urlopu wychowawczego? - pyta Czytelniczka z Warszawy.