Świadectwo pracy. Jak poprawnie wypełnić świadectwo pracy po zmianach przepisów
Od 7 września 2019 r. zmienił się wzór świadectwa pracy. W nowym wzorze w nagłówku można podać zamiast numeru REGON-PKD pracodawcy jego NIP. Ponadto w pouczeniu o możliwości sprostowania świadectwa pracy wydłużono termin na dokonanie tej czynności z 7 do 14 dni. Po zmianach przepisów w świadectwie pracy nie trzeba natomiast podawać danych sądu pracy, do którego pracownik może wystąpić o jego sprostowanie.
W związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca powinien wydać pracownikowi świadectwo pracy w dniu, w którym następuje zakończenie umowy. Taki obowiązek powstaje, jeżeli pracodawca nie zamierza podpisać z pracownikiem kolejnej umowy o pracę w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy (art. 97 § 1 Kodeksu pracy).
W przypadku nawiązania z tym samym pracownikiem kolejnego stosunku pracy w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy pracodawca jest zobowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy wyłącznie na jego wniosek, złożony w postaci papierowej lub elektronicznej. Wniosek może być złożony w każdym czasie i dotyczyć wydania świadectwa pracy obejmującego poprzedni okres zatrudnienia albo wszystkie okresy zatrudnienia, za które dotychczas nie wydano świadectwa pracy (art. 97 § 11 Kodeksu pracy). W tym przypadku pracodawca jest zobowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku.
Jeżeli z przyczyn obiektywnych wydanie świadectwa pracy pracownikowi albo osobie przez niego upoważnionej nie jest możliwe w dniu zakończenia stosunku pracy, pracodawca w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy przesyła świadectwo pracy pracownikowi lub takiej osobie za pośrednictwem operatora pocztowego albo doręcza je w inny sposób.
Pracodawca ma prawo wydać świadectwo pracy tylko bezpośrednio pracownikowi albo osobie upoważnionej przez pracownika w formie pisemnej lub elektronicznej. Pracownik może natomiast upoważnić do odbioru świadectwa pracy każdą osobę (nie musi to być członek rodziny).