Czy pracownik samorządowy może być wezwany do pracy po godzinach pracy w sytuacjach kryzysowych
Od 7 kwietnia 2023 r. wejdą w życie przepisy o pracy zdalnej. Będzie ona polegała na wykonywaniu pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika. Praca zdalna powinna się odbywać z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.
PROBLEM Jak odnotować pracę pracownika w czasie święta? Czy odpowiednie będzie złożenie przez pracownika podpisu na liście obecności, nawet jeśli na wydruku z systemu dzień ten jest skreślony na liście obecności?
Pracodawca, który zatrudnia co najmniej 20 osób, ma dodatkowe obowiązki. Musi wydać regulaminy pracy i wynagradzania, gdy zawnioskuje o to organizacja związkowa. Tak samo jest z obowiązkiem utworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W przypadku przepisów o zwolnieniach grupowych dla konieczności ich stosowania wystarczy samo zatrudnianie co najmniej 20 pracowników.
Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Czasem pracy jest zatem nie tylko czas, w którym pracownik faktycznie świadczy pracę na rzecz pracodawcy, ale również czas, w którym pracodawca może wydawać pracownikowi polecenia i dyspozycje związane z rodzajem pracy określonym w zawartej umowie o pracę
Trwają prace nad nowelizacją przepisów Kodeksu pracy i ustaw okołokodeksowych, mające na celu obniżenie kosztów pracy oraz zapobieżenie dalszemu wzrostowi bezrobocia. Swoje propozycje zgłosiły organizacje pracodawców, dyskutowały nad nimi związki zawodowe. 8 lutego br. Minister Pracy i Polityki Społecznej przekazał rządowy projekt nowelizacji Kodeksu pracy i innych ustaw do konsultacji stronom dialogu