Link do strony w internecie to kiepski dowód, co innego zrzut ekranu
Postępowania sądowe o mobbing są prowadzone w oparciu o zwykłe zasady dowodowe. Oznacza to, że jeśli pracownik chce udowodnić wystąpienie mobbingu, to na nim ciąży obowiązek wykazania, że do niego doszło. Natomiast w przypadku konieczności udowodnienia, że dyskryminacja w zatrudnieniu nie występuje, to pracodawca powinien wykazać, jakimi obiektywnymi kryteriami kierował się, podejmując konkretną decyzję
W postępowaniach podatkowych w sprawach VAT bardzo często organy podatkowe badają rozliczenia z kontrahentem podatnika. W takich postępowaniach z procesowego punktu widzenia istotne są dowody z postępowań prowadzonych w stosunku do tych kontrahentów, jak również np. ze spraw sądowych (karnych, cywilnych). Do tej pory dowody te były wykorzystywane przy wydawaniu decyzji, ale nie zawsze podatnicy mieli
Aby oszacować koszty sprzedaży prowadzonej przez podatnika przez internet, organy podatkowe muszą dysponować chociażby pośrednimi dowodami ich poniesienia. Jeżeli podatnik takich dowodów nie dostarczył, szacowanie nie może dotyczyć samej okoliczności poniesienia przez niego wydatków, gdyż faktu tego z natury oszacować nie można - wyrok NSA z 9 października 2019 r., sygn. akt II FSK 3780/17.
Od 7 listopada 2019 r. zacznie obowiązywać największa od kilkunastu lat nowelizacja procedury cywilnej. Wpłynie ona także na procesy toczące się przed sądami pracy. Jedną z nowości - odnoszącą się tylko do sądów pracy - jest zmiana przewidująca możliwość dalszego nakazania zatrudniania pracownika na czas procesu po nieprawomocnym przywróceniu pracownika do pracy przez sąd pierwszej instancji. Wcześniej
Kto może być przesłuchany w postępowaniu podatkowym? Czy dowód z wyjaśnień, czy zeznań może być zastąpiony przez zapiski, pisma lub notatki urzędowe?
Na organach podatkowych, a nie na podatniku, ciąży obowiązek dostarczenia dowodów, które pozwolą ustalić faktyczne okoliczności w sprawie - wyrok NSA (sygn. akt FSK 1755/04).
Czy organ podatkowy musi uwzględnić wniosek dowodowy strony?
Kiedy przychód może zostać uznany za pochodzący z nieujawnionego źródła i jakie są tego konsekwencje?
Czy podatnik musi zeznawać we własnej sprawie? Czy można wykorzystać przeciwko niemu jego zeznania złożone w postępowaniu karnym skarbowym?
Czy bank zawiadamia urząd skarbowy o każdym założonym i zlikwidowanym rachunku bankowym przedsiębiorcy?
Nie wszyscy podatnicy dokładnie wiedzą, co może być dowodem w przypadku sporu z organami podatkowymi. Tymczasem dokładna znajomość zasad postępowania dowodowego w wielu przypadkach może uchronić podatników przed negatywnymi skutkami postępowania podatkowego.