Świadczenia z tytułu krajowych i zagranicznych podróży służbowych. Pytania i odpowiedzi
Po zmarłym urzędniku zostało nie tylko niewypłacone wynagrodzenia, ale także należności za delegację służbową. Co zrobić z tymi należnościami?
NOWOŚCI W PRAWIE: obowiązki i uprawnienia:
Trwająca pandemia COVID-19 nie wyklucza podróży służbowych, jednak znacznie je utrudnia, a okresowo nawet uniemożliwia. Zmieniające się ciągle przepisy dotyczące przemieszczania się, środków transportu, noclegów skutkują nie tylko sporymi problemami związanymi z możliwością wyjazdu, ale także jego nieprzewidywalnością. Dlatego pracodawca, który zdecyduje się wysłać pracownika w podróż służbową, musi
Podróż służbowa polega na wykonywaniu na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się stałe miejsce pracy pracownika lub w której znajduje się siedziba pracodawcy. Jeżeli pracownikowi zostanie wypłacona dieta za wyjazd, który nie będzie podróżą służbową, to nie będzie to dieta w rozumieniu przepisów rozporządzenia o podróżach służbowych, a zatem nie będzie zwolniona
Od 1 stycznia 2003 r. pracodawcy spoza sfery budżetowej są uprawnieni do ustalania we własnym zakresie warunków wypłacania pracownikom należności z tytułu podróży służbowej w umowie o pracę, regulaminie wynagradzania lub w postanowieniach układu zbiorowego pracy.
Jednym z czynników zniechęcających do założenia własnej firmy są wysokie obciążenia podatkowe. Dobra znajomość przepisów podatkowych i wynikających z nich możliwości oraz zagrożeń pozwoli na znaczne zmniejszenie tych obciążeń. Coraz większą rolę w działalności każdej firmy odgrywa planowanie podatkowe. Przyjęcie odpowiedniej strategii i metod działania umożliwi choćby tylko przesunięcie momentu płacenia
Czy właścicielowi firmy, która ma siedzibę w Warszawie, a którego stałe miejsce zamieszkania znajduje się w Lublinie, przysługują diety? Czy wyjazd z/do Lublina do/z Warszawy jest delegacją? Wyjazd jest udokumentowany biletami PKP, PKS, MPK. Rozliczane są diety i koszty przejazdu. - Anna L. z Wrocławia.
Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z podróżą służbową pracownika, który wykorzystał w tym celu samochód eksploa-towany przez niego na podstawie umowy użyczenia zawartej z osobą trzecią?
Rozliczanie i zwrot kosztów zagranicznej podróży służbowej odbywa się na nieco innych zasadach niż rozliczanie delegacji krajowych. Te kwestie zostały szczegółowo uregulowane w przepisach wykonawczych.
Ustawa z 26 lipca 2002 r. nowelizująca Kodeks pracy poza przepisami odnoszącymi się do stosunku pracy, ochrony pracowników-związkowców i funduszu socjalnego zawiera także przepisy zmieniające niektóre unormowania podatku dochodowego od osób fizycznych.