comment
Artykuł
Data publikacji: 2003-03-11
Metody na niższe podatki
Jednym z czynników zniechęcających do założenia własnej firmy są wysokie obciążenia podatkowe. Dobra znajomość przepisów podatkowych i wynikających z nich możliwości oraz zagrożeń pozwoli na znaczne zmniejszenie tych obciążeń. Coraz większą rolę w działalności każdej firmy odgrywa planowanie podatkowe. Przyjęcie odpowiedniej strategii i metod działania umożliwi choćby tylko przesunięcie momentu płacenia podatku. Nie ma oczywiście idealnej recepty na niższy podatek dla każdego przedsiębiorcy, każdy bowiem przypadek należy analizować odrębnie. Mam jednak nadzieję, iż zaprezentowane rozwiązania znacznie ułatwią życie przedsiębiorcom borykającym się na co dzień z fiskusem.
Anna Lesińska
Stan prawny na 6 marca 2003 r.
O soby, które zamierzają założyć własną firmę, natrafiają na gąszcz niezrozumiałych przepisów nakładających na nie wiele obowiązków. Przede wszystkim należy się zastanowić, w jakiej formie prowadzić tę działalność Trzeba więc dokładne przeanalizować wszystkie aspekty, m.in. wysokość obciążeń podatkowych, obowiązek prowadzenia wymaganej przez przepisy dokumentacji.
Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą muszą wybrać najkorzystniejszą formę opodatkowania. Osoby fizyczne mają do wyboru:
• zasady ogólne,
• ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
• kartę podatkową.
Z przedstawionych wariantów tylko zasady ogólne są formą opodatkowania o charakterze powszechnym, tzn. podatek dochodowy na tych zasadach może opłacać każdy, kto prowadzi działalność. Skorzystanie z dwóch pozostałych form uzależnione jest od spełnienia ustalonych przez ustawodawcę warunków, np. wykonywania określonego rodzaju działalności.
W przypadku przyjęcia zasad ogólnych opodatkowany podatkiem dochodowym jest dochód podatnika. Przy ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych opodatkowany jest jego przychód, natomiast przy karcie podatkowej konieczność zapłaty podatku powoduje sam fakt prowadzenia działalności - niezależnie od dochodu czy przychodu podatnika.
Pozostało 99% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka