Czy przedsiębiorca może skorzystać z ulgi na start, jeśli wcześniej prowadził firmę za granicą
Wynagrodzenie pracowników oddelegowanych do pracy w innym państwie UE, po pomniejszeniu o równowartość diet przysługujących za każdy dzień pobytu, nie może być niższe niż przeciętne prognozowane wynagrodzenie w gospodarce narodowej na dany rok. Jeżeli jednak w czasie pobytu za granicą tacy pracownicy skorzystają z urlopu wypoczynkowego, to pracodawca nie może pomniejszyć wynagrodzenia stanowiącego
Kierowca, który udaje się do miejsca wskazanego przez pracodawcę w celu odebrania znajdującego się tam pojazdu, wykonuje obowiązki pracownicze, a zatem czynność ta powinna być zaznaczona na wykresówce.
Dziecku obywatela państwa UE, który pracuje lub pracował w innym kraju członkowskim, przysługuje prawo pobytu. To samo dotyczy drugiego z rodziców sprawującego faktyczną opiekę nad potomkiem. Nie muszą oni wykazywać posiadania wystarczających środków utrzymania ani ubezpieczenia zdrowotnego.
Pracodawca powinien pamiętać, że ze względu na ochronę pracownika ograniczono swobodę stron w zakresie umownego określenia jurysdykcji dla stosunku pracy. Jeśli w umowie zostaną zawarte sprzeczne z prawem postanowienia w tym zakresie, nie wywołają one skutków prawnych.
Procedurę zwolnień grupowych w prawie unijnym określa dyrektywa Rady nr 98/59/WE z 20 lipca 1998 r. Jej celem jest zwiększenie poziomu ochrony pracowników w przypadku zwolnień grupowych, a także poprawa funkcjonowania rynku wewnętrznego.
Swobodę przepływu pracowników na terenie UE zapewnia m.in. koordynacja ustawodawstw krajowych dotyczących zabezpieczenia społecznego. Różnice między regulacjami krajowymi, przy braku koordynacji unijnej, mogłyby utrudnić, a nawet pozbawić migrującego pracownika praw i korzyści nabytych lub nabywanych w jednym państwie UE po podjęciu działalności zawodowej w innym kraju członkowskim.
Źródłem prawa unijnego, w którym zostały wymienione podstawowe prawa pracowników, jest Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Do tych praw należą m.in. prawo pracowników do konsultacji i informacji, do rokowań i działań zbiorowych czy ochrona przed zwolnieniem.
Pracownicy przygraniczni większość lub całość swojego dochodu osiągają w innym państwie niż państwo zamieszkania. W zakresie przywilejów podatkowych powinni oni być traktowani jednakowo z pracownikami pracującymi i mieszkającymi w jednym państwie członkowskim.
Obecnie zakaz pracy w niedzielę ustanawiany może być jedynie na poziomie prawa krajowego. Niemieccy eurodeputowani chcą jednak zmiany tej reguły.
Pracownik, który ma być delegowany do pracy z Polski do Unii Europejskiej, powinien mieć ustalone w umowie o pracę miejsce pracy w kraju, w którym ma wykonywać pracę. Trzeba mu również zapewnić warunki zatrudnienia nie gorsze niż w państwie, do którego został skierowany, m.in. w zakresie minimalnych okresów odpoczynku, minimalnego wymiaru urlopu wypoczynkowego czy minimalnych stawek wynagrodzenia.
Pracownik naszej firmy przebywał przez 2 tygodnie na urlopie wypoczynkowym w Turcji. Podczas urlopu rozchorował się. Przedstawił nam zwolnienie lekarskie wystawione przez tureckiego lekarza na okres od 23 lipca do 13 sierpnia br. Pracownik przebywał na urlopie do 27 lipca br. Oryginał zwolnienia lekarskiego wysłał pocztą 30 lipca br. Pracownik ten (55 lat) wykorzystał już limit wypłaty wynagrodzenia
Regulacje polskie dotyczące urlopu wypoczynkowego stawiają pracowników tymczasowych w mniej korzystnej sytuacji, niż gdyby wykonywali oni taką samą pracę i byli zatrudnieni bezpośrednio przez pracodawcę-użytkownika.
Pojęcia "pora nocna" oraz "pracownik wykonujący pracę w porze nocnej" mogą być różnie zdefiniowane w poszczególnych państwach członkowskich. W prawie polskim np. pora nocna pracownika obejmuje 8 godzin między 21.00 a 7.00.
Podstawa wymiaru składek pracowników delegowanych, którzy nadal podlegają polskim ubezpieczeniom, jest ustalana w inny sposób niż pracowników wykonujących pracę w Polsce. W obydwu przypadkach jest to przychód ze stosunku pracy, ale dla oddelegowanych należy go pomniejszyć o równowartość diet za czas pobytu za granicą. Jednocześnie osoby te obowiązuje minimalna miesięczna podstawa wymiaru składek w
Pracodawca jest zwolniony z obowiązku dokonania usprawnień dla osoby niepełnosprawnej, jeżeli skutkowałoby to dla niego nieproporcjonalnie wysokimi obciążeniami, a obciążenia te nie byłyby w wystarczającym stopniu rekompensowane ze środków publicznych.
Kodeks pracy nie przewiduje możliwości zatrudniania dzieci na podstawie stosunku pracy w celu wykonywania prac związanych z działalnością kulturalną, artystyczną, sportową lub reklamową.
Polski pracodawca delegujący pracownika do innego państwa powinien pamiętać, że w razie sporu pracownik ten może dochodzić roszczeń przed sądem tego państwa. Zwiększy to koszty prowadzenia sprawy.
Chcielibyśmy zatrudnić cudzoziemca z Szanghaju. Jak wygląda procedura zatrudnienia takiej osoby u nas w kraju? - pyta Czytelniczka z Płocka.