Amortyzacja w pytaniach i odpowiedziach
Czy dla usługi odbioru technicznego lokalu mieszkalnego można zastosować stawkę VAT w wysokości 8%? Czy raczej ma tu zastosowanie stawka podstawowa 23% VAT?
W 2023 r. podatnicy nie mogą już dokonywać odpisów amortyzacyjnych od nieruchomości mieszkalnych nabytych lub wytworzonych przed 1 stycznia 2022 r. oraz zaliczać ich do kosztów podatkowych. Takie prawo przysługiwało im tylko do końca 2022 r. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
Wykazanie nawet jednego przypadku nieprzestrzegania przyjętej zasady segregacji odpadów oznacza obowiązek nałożenia na zobowiązanego do gospodarowania nimi opłaty w stawce właściwej dla nieselektywnego zbierania odpadów - wyrok NSA z 19 maja 2022 r., sygn. akt III FSK 4930/21.
Podatnik, który chce amortyzować środek trwały według indywidualnie ustalonej stawki amortyzacyjnej, musi udowodnić, że jest on używany, a nie nowy. Może to robić na podstawie wszelkich wiarygodnych dowodów potwierdzających używanie środka trwałego w określonym czasie. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
Czy ustanowienie przez spółdzielnię odrębnej własności lokalu mieszkalnego (oraz udziału we współwłasności hali parkingowej) podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą we własnym mieszkaniu. Część wydatków związanych z jego eksploatacją zalicza do kosztów uzyskania przychodów. Niedługo odbiera nowe mieszkanie, w którym jeden pokój zostanie przeznaczony na siedzibę firmy. Jak ustalić wartość początkową tego lokalu: czy na podstawie ceny nabycia i kosztów wykończenia całego mieszkania (proporcjonalnie), czy też wziąć pod uwagę
Umowy najmu lub dzierżawy są zawierane nie tylko pomiędzy podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą, ale także pomiędzy osobami nieprowadzącymi jej. Przychody z tego tytułu mogą stanowić dodatkowy dochód w domowym budżecie, niejednokrotnie są jednak zawierane bez zapoznania się z obowiązującymi w tym zakresie przepisami i skutkami podatkowymi. W niniejszym opracowaniu zostaną przybliżone podstawowe
Czy podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowią dodatkowe koszty (czynsz, opłaty za wodę, gaz i energię) ponoszone przez pracodawcę w związku z udostępnieniem lokalu mieszkalnego pracownikowi?