Jak należy opodatkować usługę załadunku towarów świadczoną dla zagranicznego podatnika
Ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT wymaga prawidłowego określenia chwili dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. W przypadku czynności długotrwałych, w wykonaniu których dochodzi do regularnej i powtarzalnej sprzedaży, obowiązek podatkowy jest często ustalany w sposób szczególny. Obowiązek podatkowy nie jest wówczas związany z faktycznym wykonaniem czynności, jak ma to
W praktyce gospodarczej pracodawcy często zapewniają swoim pracownikom dowóz do miejsca pracy bądź to poprzez wynajęcie firmy transportowej, bądź to przy użyciu własnej bazy transportowej. W sytuacjach takich pojawiają się jednak wątpliwości związane ze skutkami podatkowymi w VAT tego rodzaju działań pracodawcy.
Polski podatnik, który przewozi pasażerów w ramach transportu drogowego, ma obowiązek rozliczenia VAT proporcjonalnie w każdym z krajów, przez które przebiega trasa podróży. W związku z tym polskim podatnikom świadczącym tego rodzaju usługi niezbędna jest wiedza na temat rozliczeń VAT w poszczególnych krajach UE. W rozpoczętym od numeru 15/2010 cyklu "Transport pasażerski w krajach UE" informujemy,
Wykonaliśmy usługę transportową z Polski do Francji (transport wewnątrzunijny) dla rosyjskiej firmy. Czy usługę tę należy opodatkować według stawki VAT 23%, czy jest to usługa niepodlegająca opodatkowaniu VAT w Polsce?
Kontrahent niemiecki wystawił fakturę w związku z poniesionymi kosztami postoju samochodu, którym miał dostarczyć wyroby do Rosji. Czy jest to import usług opodatkowany stawką 23%? Na równowartość tych kosztów mam wystawić fakturę na kontrahenta UE, na którego refakturujemy koszty tego transportu. Jaką powinnam wystawić fakturę i z jaką stawką?
Nasza firma wykonuje usługi transportu towarów i spedycji międzynarodowej. Jest to transport drogowy i usługi są świadczone wyłącznie na rzecz firm. Obecnie zmieniamy zasady rozliczeń z kontrahentami. Przed wykonaniem usługi jest wpłacana zaliczka (20-50%), a po wykonaniu usługi kontrahent uiszcza pozostałą część. W jaki sposób rozliczać takie zaliczki? Czy trzeba je dokumentować fakturą? Faktury są
Czy sprzedaż usług transportowych, energii elektrycznej i najem mogę opodatkować według daty wystawienia faktury, na przykład 31.12.2009 r., gdy termin płatności przypada w miesiącu następnym? Czy koniecznie obowiązek podatkowy powstaje w miesiącu, w którym upływa termin zapłaty?
Jaką datę sprzedaży wpisać na fakturze transportowej? Czy jest to data rozładunku? Z jakiego dnia zastosować kurs waluty? Czy może być to kurs z dnia wystawienia faktury? Pytanie dotyczy usług świadczonych dla litewskiej firmy.
Odbiorcą naszej usługi jest Niemiec. Nie jest on podatnikiem VAT czynnym, ale prowadzi działalność gospodarczą. Nie ma numeru NIP UE, czyli według ustawy o VAT jest podatnikiem i usługa przez nas świadczona jest opodatkowana u niego w kraju. Czy w takim przypadku mamy złożyć informację podsumowującą?
Usługa transportowa została wykonana 10 lutego 2010 r. dla niemieckiego nabywcy na trasie Polska-Niemcy. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy dla tej usługi i w jakim terminie należy wystawić fakturę?
Na zlecenie kontrahenta - norweskiej spółki (niezarejestrowanej na terytorium UE), wykonujemy usługę transportu towarów na odcinku elektrownia-port w Świnoujściu. Do tej pory wystawialiśmy fakturę ze stawką 0%. Rozliczamy się co dwa miesiące. Jak po zmianach powinna być opodatkowana ta usługa?
Spółka będzie nabywać usługi transportowe (wykonywane na terytorium Polski), które następnie będą przez nią odrębnie refakturowane na kontrahenta po akceptacji nabytych i przedstawionych mu kosztów tych usług. Usługi są wykonywane między polskimi podatnikami. Z kontrahentem zostanie zawarte porozumienie, w którym będą ustalone zasady refakturowania nabywanych usług transportowych. Po zakończeniu każdego
Usługa transportowa została wykonana 24 sierpnia 2009 r., natomiast fakturę dokumentującą jej wykonanie wystawiono 9 grudnia 2009 r. Jak dokonać korekty tej faktury? Przecież wykonana w sierpniu usługa nie powinna być fakturowana w grudniu. Jak prawidłowo należy rozliczyć tę fakturę?
Prowadzę firmę transportową - świadczę usługi wyłącznie na rzecz firmy kurierskiej. Wystawiam faktury dwa razy w miesiącu, płatne w miesiącu następnym (PKWiU 60.24.22). W treści faktury nie ma wpisanych usług transportowych, tylko są rozpisane pozycje według nazewnictwa firmy kurierskiej. Czy obowiązek podatkowy będzie powstawał na specjalnych zasadach?
Rozliczając usługi transportowe, do tej pory podatnicy stosowali specjalne zasady rozliczeń w zależności od tego, czy był to transport towarów, czy osób oraz na jakiej trasie się odbywał. W przepisach, które będą obowiązywać od 1 stycznia 2010 r., nie ma już specjalnych zasad rozliczeń transportu towarów ze względu na miejsce świadczenia usługi, gdy będzie ona wykonywana na rzecz podatnika.
Z dniem 1 stycznia 2010 r. wszystkie państwa członkowskie UE, w tym Polska, są zobowiązane do zaimplementowania tzw. Pakietu VAT (z angielskiego VAT Package), czyli zbioru przepisów wynikających z nowelizacji unijnej Dyrektywy 2006/112/WE.