Transport i spedycja 2010 - nowe zasady rozliczeń
Rozliczając usługi transportowe, do tej pory podatnicy stosowali specjalne zasady rozliczeń w zależności od tego, czy był to transport towarów, czy osób oraz na jakiej trasie się odbywał. W przepisach, które będą obowiązywać od 1 stycznia 2010 r., nie ma już specjalnych zasad rozliczeń transportu towarów ze względu na miejsce świadczenia usługi, gdy będzie ona wykonywana na rzecz podatnika.
Nadal pozostawiono podział na usługi transportu towarów i osób, zachowano też odrębne zasady rozliczeń. Sposób rozliczenia będzie jednak uzależniony przede wszystkim od tego, kto jest nabywcą usługi.
Transport towarów na rzecz podatników
Podatnicy, którzy świadczą usługi transportu towarów, według nowych przepisów będą musieli rozpocząć rozliczanie swoich usług od ustalenia, czy ich kontrahent jest podatnikiem. W tym celu w art. 28a zawarto specjalną definicję podatnika. Podatnikami według tej regulacji są:
● podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, zdefiniowaną w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT (polscy podatnicy), lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności (w przypadku podatników z innych krajów), bez względu na jej cel czy rezultat. Osoby, które prowadzą taką działalność, są podatnikami VAT. Jednak nowe przepisy, dla celów ustalania miejsca świadczenia, nie wiążą statusu podatnika z jakąkolwiek rejestracją. Dlatego za podatnika będą uznane podmioty korzystające ze zwolnienia z VAT. Ustawodawca nakazuje uwzględniać również art. 15 ust. 6 ustawy, co oznacza, że za podatnika nie będą uznawane m.in. organy władzy publicznej, w przypadkach, gdy będą wykonywać swoje ustawowe obowiązki. Należy mieć na uwadze, że za podatnika prowadzącego działalność gospodarczą na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy o VAT może być uznana osoba, która w sposób częstotliwy wykonuje czynności podlegające VAT;
● osoby prawne niebędące podatnikami na podstawie powyższej regulacji, które są zidentyfikowane do celów podatku lub podatku od wartości dodanej.