Artykuł
Transakcje zagraniczne - nowe zasady rozliczeń
Z dniem 1 stycznia 2010 r. wszystkie państwa członkowskie UE, w tym Polska, są zobowiązane do zaimplementowania tzw. Pakietu VAT (z angielskiego VAT Package), czyli zbioru przepisów wynikających z nowelizacji unijnej Dyrektywy 2006/112/WE.
Na Pakiet VAT składa się zmiana regulacji w trzech obszarach, w których prawodawca wspólnotowy, a w ślad za nim polski ustawodawca, postanowił usprawnić unijny system podatku od wartości dodanej:
● Miejsce opodatkowania (świadczenia) usług - dotychczas obowiązująca zasada ogólna, zgodnie z którą usługi są opodatkowane w państwie siedziby usługodawcy, ulegnie diametralnej zmianie. Zgodnie z nową regułą podstawową usługi będą co do zasady opodatkowane w państwie siedziby usługobiorcy (jeżeli będą świadczone na rzecz podatników) lub w państwie siedziby usługodawcy (w razie ich świadczenia na rzecz podmiotów niebędących podatnikami). Od obu tych reguł będą jednak pewne wyjątki dotyczące specyficznych rodzajów usług.
● Zwrot VAT dla podmiotów zagranicznych - istotnie zmieniona zostanie również procedura ubiegania się o zwrot VAT od zakupów dokonywanych w innym państwie członkowskim UE (gdy podatnik nie jest zarejestrowany na potrzeby VAT w tym państwie). Wniosek o zwrot podatku będzie składany w urzędzie skarbowym państwa, na terytorium którego podatnik ma siedzibę lub miejsce zamieszkania. Urząd przekaże wniosek organom podatkowym państwa, w którym będzie dokonany zwrot podatku. Ponadto zostaną zmodyfikowane inne, techniczne aspekty zwrotów, takie jak terminy ich realizacji, odsetki od zwrotów wypłaconych po terminie, zwroty oparte na wyliczonej proporcji w przypadku sprzedaży mieszanej itp.
● Informacje podsumowujące - kolejne zmiany w ramach Pakietu VAT dotyczą skrócenia okresu, za który podatnicy mają obowiązek składać informacje podsumowujące, z kwartału do miesiąca (poza nielicznymi wyjątkami, dla których zachowano kwartał). Skróceniu ulegnie również termin składania informacji podsumowujących - z 25. do 15. dnia miesiąca następnego. Ponadto w informacjach podsumowujących podatnicy będą wykazywać także świadczone usługi, do których rozliczenia będą zobowiązani usługobiorcy w innych państwach członkowskich. Obowiązku składania informacji nie będą mieć usługodawcy, gdy usługi będą podlegały w tych państwach stawce 0% lub zwolnieniu z VAT.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right