Jak rozliczyć zaliczki na poczet transportu międzynarodowego
Nasza firma wykonuje usługi transportu towarów i spedycji międzynarodowej. Jest to transport drogowy i usługi są świadczone wyłącznie na rzecz firm. Obecnie zmieniamy zasady rozliczeń z kontrahentami. Przed wykonaniem usługi jest wpłacana zaliczka (20-50%), a po wykonaniu usługi kontrahent uiszcza pozostałą część. W jaki sposób rozliczać takie zaliczki? Czy trzeba je dokumentować fakturą? Faktury są wystawiane zarówno dla polskich, jak i dla zagranicznych podatników i dotyczą tras międzynarodowych (Rosja, Ukraina).
PROBLEM
RADA
W opisanym przypadku istnieje obowiązek dokumentowania otrzymanych zaliczek fakturą i wykazania ich w deklaracji VAT. Sposób rozliczenia jest uzależniony od tego, z jakiego kraju pochodzi nabywca. Szczegóły w uzasadnieniu.
UZASADNIENIE
Miejsce świadczenia usług międzynarodowego transportu drogowego towarów na rzecz podatników znajduje się, co do zasady, w całości w miejscu, w którym nabywca posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania (art. 28b ust. 1 ustawy o VAT). Dlatego o sposobie rozliczenia tych usług, jak również zaliczek od nich, będzie decydował fakt, czy nabywca jest polskim podatnikiem, czy nie.
Według art. 28b ust. 1 ustawy o VAT od 1 stycznia 2010 r. miejsce świadczenia międzynarodowych usług transportu drogowego towarów, gdy są świadczone na rzecz:
l podatników krajowych, tj. podatników mających siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania na terytorium Polski, znajduje się - niezależnie od trasy, na jakiej przebiega transport - w całości na terytorium Polski;
podatników zagranicznych, tj. mających siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania poza terytorium Polski (na terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego lub państwa nienależącego do Unii Europejskiej), znajduje się - niezależnie od trasy, na jakiej przebiega transport - poza terytorium Polski.