Czy można zaliczyć do kosztów podatkowych całość refakturowanych wydatków na monitoring samochodów osobowych
Odpowiedzią na potrzebę zapewnienie bezpiecznego i efektywnego przekazywania majątku następnym pokoleniom jest ustawa z 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej (dalej ustawa). Obowiązująca od 22 maja 2023 r. ma zaspokajać także potrzeby przedsiębiorców w zakresie oddzielenia niektórych składników majątku od bieżącej działalności gospodarczej i umożliwić czerpanie z nich korzyści przyszłym pokoleniom
Prowadzimy sprzedaż dodatków do produkcji spożywczej do piekarń, cukierni oraz lodziarni. Do tej pory sporządzaliśmy z odbiorcami umowy sprzedaży, udzielając odbiorcom marży przy limitach wartościowych odbioru naszych ulepszaczy (udzielamy zróżnicowanej marży od 3 do 10%). Po osiągnięciu limitu zakupu przez odbiorcę uznawaliśmy go notą. Czy od 1 stycznia 2005 r. zmieniły się zasady? Czy nadal można
Czy dochody otrzymywane przez spółkę węgierską (siedziba na terenie Węgier) z dzierżawy majątku ruchomego na terenie Polski podlegają umowie w sprawie podwójnego opodatkowania z Węgrami i jak w związku z tym są opodatkowane?
Po kontroli skarbowej w spółce z o.o. podatku dochodowego za 2002 r. usunięto z kosztów nakłady remontowe, kwalifikując je jako nakłady inwestycyjne na modernizację istniejącego środka trwałego. Wyliczono zaległość podatkową oraz odsetki. Spółka uznała to za błąd. Czy nakłady powiększą wartość środka trwałego? Z jaką datą wystawić OT? Czy mamy prawo do amortyzacji za poprzednie miesiące, czy od otrzymania
Jesteśmy spółką z o.o. Ostatnio zmieniono jej umowę i określono czas jej trwania do 2007 r. Czy przy zmianie przeznaczenia środka trwałego można jeszcze raz ustalić stawkę i odpisy amortyzacyjne, uwzględniając czas trwania spółki?
Co stanowi przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego w umowie leasingu operacyjnego budynku? Jakie zalety ma zawarcie umowy dzierżawy gruntu zamiast leasingu finansowego?
Spółce z o.o. wytwarzającej wyroby z plastiku, w której prowadzę księgi rachunkowe, zaprzyjaźniona firma udostępnia nieodpłatnie powierzchnię magazynową, której jest właścicielem. Korzystanie z tej powierzchni magazynowej niewątpliwie przynosi korzyść spółce. W jaki sposób należy ująć to zdarzenie w księgach rachunkowych spółki z o.o.?
W jakich przypadkach o zaliczeniu do kosztów decyduje moment ich poniesienia, a w jakich moment zarachowania?
Czy wydatki na audyt według Międzynarodowych Standardów Rachunkowości lub amerykańskich US GAAP są kosztami podatkowymi?
Pełnienie funkcji członka zarządu przez cudzoziemca powoduje także konsekwencje w prawie podatkowym. Dotyczy to podatku dochodowego od osób fizycznych, osób prawnych oraz rodzi obowiązki informacyjne i sprawozdawcze. W artykule przedstawiamy obowiązki informacyjne i dokumentacyjne spółki, wynikające z wypłat wynagrodzenia członkowi zarządu, będącego cudzoziemcem.
Jak powinna wyglądać dokumentacja transakcji między podmiotami powiązanymi? Jakie są konsekwencje jej braku? Jakie metody szacowania dochodu mogą stosować organy skarbowe?
Jesteśmy spółką z o.o. Zamierzamy zatrudnić nowych pracowników, którzy mieliby większą część pracy wykonywać w domu. Jakie są skutki podatkowe wykonywania pracy na rzecz spółki przez pracownika we własnym mieszkaniu?