Czy skorzystanie z wakacji składkowych wpłynie na wysokość kapitału początkowego
Mam pytanie w związku z wakacjami składkowymi. Czy skorzystanie z nich będzie miało wpływ na wysokość kapitału początkowego, czy pozostanie on bez zmian?
Mam pytanie w związku z wakacjami składkowymi. Czy skorzystanie z nich będzie miało wpływ na wysokość kapitału początkowego, czy pozostanie on bez zmian?
Od 1 stycznia 2024 r. zmienią się przepisy dotyczące ustalania prawa do emerytury pomostowej. Prawo do tej emerytury nie będzie już uzależnione od pracy osoby uprawnionej w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 1 stycznia 1999 r. Jest to korzystna zmiana, bowiem nie spowoduje wygaśnięcia prawa do wcześniejszych emerytur dla tej grupy ubezpieczonych. Ponadto doprecyzowano przepisy
Płatników składek i zasiłków czekają duże zmiany w zakresie ubezpieczeń społecznych oraz świadczeń. Ustawa nowelizująca przewiduje zmiany m.in. w dobrowolnych ubezpieczeniach emerytalnych, rentowych i chorobowych, w zakresie kontroli ZUS, w przedawnieniu należności składkowych, a także w ustalaniu stopy procentowej składki wypadkowej oraz odsetek za zwłokę od zaległości względem ZUS. Nowe przepisy
Zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu (ERP-7) to dokument będący podstawą do ustalenia przez ZUS wysokości świadczenia emerytalno-rentowego przysługującego pracownikowi. Chodzi tu o emeryturę, rentę z tytułu niezdolności oraz o kapitał początkowy. Podmiotami uprawnionymi do wystawienia wskazanego zaświadczenia są: pracodawca, upoważniona przez pracodawcę jednostka, a także następca prawny pracodawcy
Pracodawca zatrudniający pracownika ubiegającego się o emeryturę, rentę lub o ustalenie kapitału początkowego jest zobowiązany m.in. do wystawienia mu zaświadczenia o wysokości przychodu uzyskanego za poszczególne lata kariery zawodowej. Wskazane jest, aby wystawiając zaświadczenie skorzystał ze wzoru przygotowanego przez ZUS. Od 2 sierpnia 2018 r. ZUS udostępnił nową wersję takiego formularza - ZUS
Ustawa z 17 grudnia 1998 r. stanowi, że dla ubezpieczonych urodzonych po 31 grudnia 1948 r., którzy przed 1 stycznia 1999 r. opłacali składki na ubezpieczenia społeczne lub za których składki opłacali płatnicy składek, kapitał początkowy ustala się na dzień wejścia w życie ustawy, czyli na 1 stycznia 1999 r.
W pierwszej części opracowania wyjaśniono pojęcie kapitału początkowego oraz zaprezentowano zagadnienia dotyczące kręgu osób, dla których ustala się kapitał i podstawę jego wymiaru. W niniejszej, drugiej części przedstawiony będzie sposób dokumentowania podstawy wymiaru, obliczenia kapitału początkowego oraz zasady postępowania przy jego ustalaniu.
Trwa akcja ustalania przez ZUS kapitału początkowego. Na łamach „Prawa Przedsiębiorcy” wielokrotnie omawialiśmy zasady dokumentowania zatrudnienia i wynagrodzenia. W tym numerze prezentujemy czynności, które sprawiają najwięcej kłopotów pracodawcom.
Wszyscy ubezpieczeni objęci nowym systemem emerytalnym, którzy przed 1 stycznia 1999 r. opłacali składki na ubezpieczenia społeczne, otrzymają swoisty posag ubezpieczeniowy w postaci kapitału początkowego. Zostanie on zaewidencjonowany na koncie każdego ubezpieczonego, który urodził się po 31 grudnia 1948 r.
Jestem księgową w przedszkolu państwowym. Kompletuję wnioski o kapitał początkowy naszych pracowników. Czy w druku Rp-7 powinnam wykazywać wartość świadectw rekompensacyjnych przysługujących naszym pracownikom za okres od lipca 1991 r. do czerwca 1992 r. z tytułu niepodwyższania płac w sferze budżetowej? Gdzie wpisywać tę kwotę i w jaki sposób należy ją przeliczać?
Słyszałem, że niektóre grupy zawodowe mogą uzyskać zaświadczenia o stażu i zarobkach potrzebne do naliczenia kapitału bezpośrednio w ZUS. Proszę o informację, kogo to dotyczy. - Marek M. z Krakowa.
Jaki minimalny staż ubezpieczeniowy muszę udowodnić, aby można było ustalić dla mnie kapitał początkowy? W jednych publikacjach pisze się o roku, w innych zaś o 6 miesiącach i 1 dniu. Która wersja jest prawdziwa? - Katarzyna G. z Ciechanowa.
1 stycznia 1999 r. weszły w życie ustawy reformujące system ubezpieczeń społecznych. Podstawowym elementem reformy było założenie indywidualnych kont dla każdej osoby ubezpieczonej. Na kontach tych mają się znaleźć informacje dotyczące przebiegu ubezpieczeń społecznych ubezpieczonego oraz wartość faktycznie odprowadzonych do ZUS składek. Celem ustalenia kapitału początkowego jest zapisanie składek
Podstawowe warunki wymagane do uzyskania emerytury to osiągnięcie wieku 60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn oraz udokumentowanie okresu składkowego i nieskładkowego wynoszącego co najmniej 20 lat dla kobiet, 25 lat dla mężczyzn.
Emerytura na nowych zasadach będzie przyznawana za kilka lat, w zasadzie od 2009 r. Jednak już od rozpoczęcia pierwszej pracy zawodowej powinniśmy wiedzieć, od czego zależy wysokość świadczenia, które możemy otrzymać w przyszłości.
Osoby, które pracowały przed 1 stycznia 1999 r. krócej niż 6 miesięcy i 1 dzień, mogą obecnie liczyć na ustalenie kapitału początkowego. Uprawnienie to przysługuje również ubezpieczonym, którym ZUS odmówił wcześniej ustalenia kapitału z powodu krótkiego stażu.
Płatnicy składek nadal otrzymują z ZUS wezwania o nadesłanie skompletowanej dokumentacji w celu ustalenia kapitału początkowego dla osób, za które przekazują imienne raporty miesięczne. Takiego obowiązku nie mają zleceniodawcy, osoby fizyczne, które nie wypłacają świadczeń z ubezpieczenia chorobowego, oraz płatnicy składek opłacający składki za siebie i osoby współpracujące.
Piąty już rok obowiązuje ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Przepisami tej ustawy ZUS został zobowiązany do ustalenia kapitału początkowego w terminie 5 lat od dnia wejścia w życie ustawy emerytalnej, tj. od 1 stycznia 1999 r. Jednak faktyczne ustalanie kapitału początkowego rozpoczęło się z opóźnieniem, bowiem dopiero 15 września 2000 r. weszło w życie rozporządzenie