Data publikacji: 03.07.2018
Oblicz swoją emeryturę
Wszyscy ubezpieczeni objęci nowym systemem emerytalnym, którzy przed 1 stycznia 1999 r. opłacali składki na ubezpieczenia społeczne, otrzymają swoisty posag ubezpieczeniowy w postaci kapitału początkowego. Zostanie on zaewidencjonowany na koncie każdego ubezpieczonego, który urodził się po 31 grudnia 1948 r.
Anna Michalska
Przed dniem wejścia w życie reformy składki ubezpieczeniowe nie były zapisywane na kontach ubezpieczonych i nie miały wpływu na wysokość przyznawanych świadczeń. Ustalenie kapitału początkowego ma na celu zapobieżenie tym negatywnym skutkom.
Uprawnieni do kapitału początkowego
Zgodnie z art. 173 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. Nr 162, poz. 1118 ze zm.) kapitał początkowy ustala się dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r., które przed 1 stycznia 1999 r. opłacały składki na ubezpieczenia społeczne za siebie (np. osoba prowadząca działalność gospodarczą) lub za które składkę opłacał płatnik składek (z reguły pracodawca). Dla każdego uprawnionego zostanie wyliczona wartość emerytury, jaką otrzymałby, gdyby w momencie wprowadzenia w życie reformy systemu ubezpieczeń społecznych posiadał w pełni nabyte uprawnienia emerytalne.
Pamiętaj!
Ustalenie kapitału początkowego to wyliczenie wartości emerytury, jaką otrzymałaby dana osoba, gdyby w momencie wprowadzenia w życie reformy systemu ubezpieczeń społecznych, czyli 1 stycznia 1999 r., posiadała w pełni nabyte uprawnienia emerytalne.
Wartość ta zostanie następnie pomnożona przez tzw. średnie dalsze trwanie życia. Prawo do kapitału początkowego uzależnione jest od spełnienia kryterium wiekowego oraz podlegania ubezpieczeniom społecznym. Oznacza to, że ustawa stwarza możliwość ustalenia kapitału początkowego także dla osób, które były ubezpieczone przed 1 stycznia 1999 r. i miały już ustalone prawo do emerytury lub renty. Kapitał początkowy wylicza się również dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1969 r., które zachowują prawo do skorzystania z emerytury na zasadach dotychczasowych.