Minister pracy po roku działalności (cz. III)
Wparlamencie trwają prace legislacyjne m.in. nad ustawą o grupowych zwolnieniach i zmianami w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych.
Wparlamencie trwają prace legislacyjne m.in. nad ustawą o grupowych zwolnieniach i zmianami w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych.
Osoba mająca ustalone prawo do emerytury lub renty, która wykonuje pracę na podstawie umowy o pracę, obowiązkowo podlega ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, chorobowemu, wypadkowemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu w okresie od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia rozwiązania stosunku pracy.
Do 31 marca br. pracodawcy muszą przekazać do ZUS informację o pracownikach zatrudnionych w 2014 r. przy pracach w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Informację taką muszą przesłać na druku ZUS ZSWA. Powinni w niej ująć wszystkie osoby urodzone po 1948 r., za które byli zobowiązani opłacać składki na Fundusz Emerytur Pomostowych.
Na jakich zasadach może być prowadzone indywidualne konto emerytalne? Kiedy możliwa jest wypłata środków zgromadzonych na tym koncie?
Jestem kadrową w przedsiębiorstwie autobusowym. W lutym 2013 r. jeden z kierowców zamierza zgłosić wniosek o przyznanie emerytury pomostowej i odejść z pracy. Pracuje u nas w szczególnych warunkach nieprzerwanie od 1995 r. Od 1 stycznia 2009 r. jest to praca o szczególnym charakterze, wymieniona w załączniku nr 2 do ustawy pomostowej. W jaki sposób powinniśmy potwierdzić mu okres wykonywania pracy
III filarem systemu emerytalnego mogą być np. lokata terminowa, program systematycznego inwestowania w funduszu inwestycyjnym czy zakup nieruchomości, które zapewniają dodatkowy dochód na emeryturze. Tymczasem polisy oferowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe mogą stać się konkurencyjnym rozwiązaniem dla innych form gromadzenia i pomnażania kapitału na starość.
Od 2019 r. mają ruszyć w Polsce Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK). Jest to pierwszy pracowniczy system długoletniego oszczędzania, w którym partycypować będą nie tylko pracownicy, ale również pracodawcy i państwo. Do PPK będą mogli przystąpić pracownicy, za których odprowadzana jest składka na ubezpieczenie emerytalne do ZUS. Pracodawcy będą obciążeni obowiązkowo składką w wysokości 1,5% podstawy
Od 1 stycznia 2013 r. zmienią się zasady przechodzenia na emeryturę żołnierzy zawodowych oraz funkcjonariuszy tzw. służb mundurowych. Po nowelizacji przepisów świadczenie emerytalne nabędą oni dopiero po 25 latach służby i ukończeniu 55. roku życia, a jego wysokość będzie uzależniona od średniego uposażenia z 10 lat służby.
Z okazji świąt wielkanocnych chcemy dać pracownikom bony finansowane z zfśs. Bony otrzymają również nasi emeryci, m.in. nasz były pracownik, który obecnie jest na emeryturze i z którym zawarliśmy umowę zlecenia na pół roku. Czy w stosunku do tej osoby można zastosować zwolnienie z podatku do 2280 zł, czy należy traktować to jako świadczenie dla zleceniobiorcy i nie będzie ono zwolnione z podatku?