Data publikacji: 27.06.2018
Zasady gromadzenia indywidualnych oszczędności emerytalnych
Na jakich zasadach może być prowadzone indywidualne konto emerytalne? Kiedy możliwa jest wypłata środków zgromadzonych na tym koncie?
Jowita Krążel
Ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych (Dz.U. Nr 116, poz. 1205) określa zasady gromadzenia oszczędności na indywidualnych kontach emerytalnych oraz dokonywania wpłat, wypłat transferowych, wypłat i zwrotu środków zgromadzonych na tych kontach. Jest to nowa ustawa, która wejdzie w życie 1 września 2004 r.
Umowa o prowadzenie IKE
Indywidualne konto emerytalne (IKE) jest to:
• wyodrębniony zapis w rejestrze uczestników funduszu inwestycyjnego,
• wyodrębniony rachunek papierów wartościowych i rachunek pieniężny służący do jego obsługi w podmiocie prowadzącym działalność maklerską lub
• wyodrębniony rachunek w ubezpieczeniowym funduszu kapitałowym,
• wyodrębniony rachunek bankowy w banku,
prowadzone na zasadach określonych ustawą o IKE, a w zakresie w niej nieuregulowanym - na zasadach określonych w przepisach właściwych dla tych rachunków i rejestrów.
Prawo do wpłat na indywidualne konto emerytalne przysługuje osobie fizycznej, która ukończyła 16 lat i która ma nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Polski. Osoba małoletnia ma prawo do dokonywania wpłat na IKE tylko w roku kalendarzowym, w którym uzyskuje dochody z pracy wykonywanej na podstawie umowy o pracę.