Jak prawidłowo wypełnić ZUS ZSWA
Do 31 marca br. pracodawcy muszą przekazać do ZUS informację o pracownikach zatrudnionych w 2014 r. przy pracach w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Informację taką muszą przesłać na druku ZUS ZSWA. Powinni w niej ująć wszystkie osoby urodzone po 1948 r., za które byli zobowiązani opłacać składki na Fundusz Emerytur Pomostowych.
Podobnie jak w poprzednich latach, w 2015 r. pracodawcy zatrudniający pracowników przy pracach w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, wymienionych w załączniku nr 1 i 2 do ustawy o emeryturach pomostowych, muszą przekazać do ZUS dane dotyczące wykonywanej przez nich pracy w poprzednim roku kalendarzowym. W tym celu powinni skorzystać z formularza ZUS ZSWA, wskazując w nim:
● dane identyfikacyjne (własne oraz pracowników),
● rodzaj ,,pracy szczególnej",
● wymiar czasu pracy,
● okresy, w których praca była wykonywana.
Chodzi przy tym o pracę wykonywaną wyłącznie w ramach stosunku pracy, a nie np. w ramach umowy zlecenia czy umowy o dzieło.
W ZUS ZSWA należy uwzględnić tylko okresy pracy wykonywanej na podstawie umowy o pracę.
Formularz ZUS ZSWA składa się z kilku bloków podzielonych na ponumerowane pola. W jednym formularzu można przekazać zgłoszenie maksymalnie za 4 pracowników. Pracodawca powinien podpisać wypełniany dokument ZUS ZSWA, wskazując datę jego sporządzenia oraz zamieszczając własną pieczątkę. Wypełniony dokument pracodawca zobowiązany jest przekazać do ZUS w takiej samej formie, w jakiej przekazuje inne dokumenty ubezpieczeniowe, tj. poprzez transmisję danych w formie dokumentu elektronicznego lub w formie papierowej.