Każdy kraj UE wspiera na swój sposób własny przemysł energochłonny
Kaliś: Żadnej firmy w Polsce nie stać na to, by obok jednego emisyjnego zakładu produkcyjnego wybudować za własne pieniądze drugi, bezemisyjny
Kaliś: Żadnej firmy w Polsce nie stać na to, by obok jednego emisyjnego zakładu produkcyjnego wybudować za własne pieniądze drugi, bezemisyjny
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że skoro magazyn energii elektrycznej jest osprzętem instalacji fotowoltaicznej oraz nie może działać i być wykorzystywany bez zainstalowanej instalacji fotowoltaicznej, to wydatki z nim związane można uznać za wydatki podlegające odliczeniu w ramach ulgi termomodernizacyjnej na podstawie art. 26h ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że premia gwarantowana otrzymywana przez producentów energii elektrycznej w wysokosprawnej kogeneracji nie kwalifikuje się do zwolnienia przedmiotowego od podatku dochodowego od osób prawnych (CIT).
Jesteśmy spółką z o.o. będącą czynnym podatnikiem. W celu zmniejszenia kosztów energii elektrycznej zamontowaliśmy w spółce fotowoltaikę na wszystkich oddziałach. Największa ma moc 40 KW. Otrzymaliśmy pierwsze faktury z których wynika, że ilość energii oddanej jest rozliczana jako depozyt. Podstawa opodatkowania w podatku naliczonym obejmuje wartość pobranej energii oraz opłat z nią związanych, a kwota
Spółka akcyjna otrzymała pomoc finansową na podstawie ustawy o zasadach realizacji programów wsparcia przedsiębiorców w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022–2024. Czy otrzymane środki korzystają ze zwolnienia z CIT?
Kalendarium wydarzeń kwiecień 2023 r.
Ustawodawca przeniósł obowiązek rozliczenia VAT na niektórych nabywców (tzw. odwrotne obciążenie) gazu w systemie gazowym, energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym i usług w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych. Taki sposób rozliczenia VAT ma obowiązywać czasowo w okresie od 1 kwietnia 2023 r. do 28 lutego 2025 r.
W 2023 r. zostanie utrzymana stawka 0% na żywność oraz darowizny na cele związane z pomocą ofiarom skutków działań wojennych na terytorium Ukrainy. Nie zostaną utrzymane obniżone stawki na nawozy, gaz i energię. Natomiast wprowadzone zmiany w klasyfikacji CN na 2023 r. nie spowodują zmian w stawkach VAT.
21 października 2022 r. MF poinformowało o udostępnieniu zaktualizowanej wersji testowej Aplikacji Podatnika KSeF. Umożliwia ona m.in. wystawianie i odbieranie faktur z KSeF oraz podgląd faktur. Aktualizacja uwzględnia uwagi i sugestie zgłoszone podczas testów. Od 1 stycznia 2023 r. będą obowiązywać nowe, minimalne stawki podatku od środków transportowych. Nowe stawki będą wyższe od obowiązujących
30 listopada 2021 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy w ramach tzw. Tarczy Antyinflacyjnej. Projekt przewiduje czasową obniżkę stawek akcyzy na energię elektryczną i niektóre paliwa silnikowe, brak akcyzy na energię elektryczną wykorzystywaną przez gospodarstwa domowe, a także brak podatku od sprzedaży detalicznej paliw. Zostanie także obniżony VAT na prąd, gaz i energię cieplną, co ureguluje
Kodeks pracy nie zawiera żadnych przepisów określających precyzyjnie zasady wykonywania pracy zdalnej, w szczególności ponoszenia kosztów związanych z taką formą świadczenia pracy. Pracodawcy korzystający coraz częściej z tej możliwości muszą posiłkować się wąską regulacją przewidzianą w ustawie o COVID-19. Mogą korzystać też w tym zakresie z uregulowań dotyczących telepracy.
W poprzednim numerze „Prawa Przedsiębiorcy” przedstawiliśmy zasady rozliczania podatku naliczonego z tytułu importu usług oraz importu towarów przy zastosowaniu procedury uproszczonej. Poniżej omówione zostaną inne przypadki, w których rozliczenie naliczonego podatku od towarów i usług nie jest dokonywane w miesiącu otrzymania faktury lub w miesiącu następnym.
Czy tylko faktura może stanowić podstawę do odliczenia podatku naliczonego? Kiedy można odliczyć podatek naliczony z faktur szczególnych (m.in. faktur za media i faktur VAT-MP)? Jak rozliczyć faktury VAT-MP Korekta?
Podatnicy VAT, będący eksporterami towarów, mogą domagać się zwrotu części akcyzy od nabytej ilości energii elektrycznej zawartej w kosztach towarów eksportowanych, jeżeli koszty tej energii przekraczają u nich 18 proc. w miesiącu rozliczeniowym.
Coraz bardziej popularna staje się instalacja inteligentnych liczników do pomiaru zużycia prądu, wody czy gazu. Jedną z ich podstawowych funkcji jest zdalny odczyt tego zużycia, a następnie przekazanie danych do usługodawcy.
Przedsiębiorstwo ciepłownicze od 1995 r. zajmuje się produkcją i sprzedażą energii. Czy do ewidencjonowania tej sprzedaży od 1 kwietnia 2006 r. należy stosować kasy rejestrujące? Sprzedaż ta jest dokonywana na rzecz pojedynczych osób fizycznych (wyniosła powyżej 200 000 zł), jak również na rzecz spółdzielni mieszkaniowych, szpitali itd. Cała sprzedaż tego ciepła jest co miesiąc fakturowana.
Lokator, poprzez podłączenie kabla do instalacji elektrycznej w klatce schodowej, dopuścił się kradzieży energii elektrycznej na szkodę spółdzielni mieszkaniowej. Wyrokiem sądu został zobowiązany do naprawienia szkody. Obecnie wywiązuje się z zobowiązania, przekazując co pewien czas środki pieniężne na poczet kary. Czy spółdzielnia powinna od tego odszkodowania odprowadzić VAT?
Opłaty pobierane przez przedsiębiorstwa energetyczne za nielegalny pobór tej energii podlegają opodatkowaniu VAT. Takie stanowisko wynika z pisma Podsekretarza Stanu skierowanego do dyrektorów izb i urzędów skarbowych. Oto treść pisma.