comment
Artykuł
Data publikacji: 2018-06-27
Wszystko o fakturach VAT
Czy tylko faktura może stanowić podstawę do odliczenia podatku naliczonego? Kiedy można odliczyć podatek naliczony z faktur szczególnych (m.in. faktur za media i faktur VAT-MP)? Jak rozliczyć faktury VAT-MP Korekta?
Joanna Roszkowska
prawo.autorzy@infor.pl
Z istoty podatku od towarów i usług i zastosowanej w tym podatku fakturowanej metody jego obliczania wynika, że podstawą wszelkich odliczeń od podatku naliczonego może być nie każdy dokument czy pismo, lecz dowód bardzo specyficzny, jakim jest faktura spełniająca wymogi formalne, określone powszechnie obowiązującymi przepisami. Z przywileju podatkowego, polegającego na prawie do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, może bowiem skorzystać jedynie podatnik, który przestrzega obowiązujących przepisów w zakresie tego podatku - dotyczących m.in. posiadania właściwych dokumentów stwierdzających nabycie towarów i usług, przy jednoczesnym zachowaniu podstawowych zasad odliczania podatku naliczonego. Co prawda, na mocy art. 19 ust. 1 ustawy o VAT, podatnik uzyskuje systemowe uprawnienie do obniżania podatku należnego, ale należy pamiętać, że może je zrealizować w ściśle przewidziany sposób i w ściśle określonym terminie.
W niniejszym opracowaniu zostanie przedstawiony nie tylko katalog dokumentów funkcjonujących w obrocie gospodarczym związanych z podatkiem od towarów i usług, ale także zasady odliczania podatku naliczonego z tych dokumentów.
Rodzaje faktur i innych dokumentów występujących w podatku od towarów i usług
Faktura VAT
Podstawowym dokumentem występującym w podatku od towarów i usług jest faktura VAT. Dokumentuje ona sprzedaż towaru czy wykonanie usługi oraz, przy spełnieniu przez podatnika podatku od towarów i usług pewnych warunków, stanowi podstawę obniżenia podatku należnego o zawarty w niej podatek naliczony. Faktura VAT jest dokumentem specyficznym, który powinien spełniać wiele wymogów, aby stać się podstawą obniżenia podatku należnego. Faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży, zgodnie z § 35 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, powinna zawierać co najmniej:
Pozostało 97% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także