Data publikacji: 03.07.2018
Rozliczenia VAT
Szczególne terminy odliczania podatku naliczonego
W poprzednim numerze „Prawa Przedsiębiorcy” przedstawiliśmy zasady rozliczania podatku naliczonego z tytułu importu usług oraz importu towarów przy zastosowaniu procedury uproszczonej. Poniżej omówione zostaną inne przypadki, w których rozliczenie naliczonego podatku od towarów i usług nie jest dokonywane w miesiącu otrzymania faktury lub w miesiącu następnym.
Joanna Roszkowska
Zgodnie z art. 19 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym rozliczenie podatku naliczonego następuje, co do zasady, w miesiącu otrzymania faktury lub w miesiącu następnym. Do wyjątków należy rozliczanie VAT m.in. w przypadku sporządzenia spisu z natury, z faktur dokumentujących nabycie energii elektrycznej i cieplnej czy z faktur VAT-RR.
Sporządzenie spisu z natury
W przypadku dokonania spisu z natury określonego w art. 14 ust. 3 ustawy o VAT obniżenie kwoty podatku należnego następuje najpóźniej w rozliczeniu za miesiąc następujący po miesiącu, w którym dokonano tego spisu.
Podatnicy, u których wartość sprzedaży towarów w rozumieniu art. 2 ust. 1 i 3 ustawy o VAT, a także wartość eksportu towarów lub usług nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej kwocie 10 000 euro (w 2002 r. kwota „graniczna” wynosi 38 500 zł), są zwolnieni od podatku. Jeżeli jednak wartość sprzedaży towarów u tych podatników (oraz u podatników rozpoczynających prowadzenie działalności w ciągu roku podatkowego, którzy wybrali zwolnienie od podatku) przekroczy kwotę 10 000 euro, zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty. Za zgodą właściwego urzędu skarbowego podatnicy ci mogą zmniejszyć podatek należny o podatek naliczony wynikający z dokumentów celnych oraz z faktur dokumentujących zakupy dokonane przed dniem utraty zwolnienia, pod warunkiem: