Artykuł
Koszty pracodawcy związane z powierzeniem pracy zdalnej w czasie epidemii
Kodeks pracy nie zawiera żadnych przepisów określających precyzyjnie zasady wykonywania pracy zdalnej, w szczególności ponoszenia kosztów związanych z taką formą świadczenia pracy. Pracodawcy korzystający coraz częściej z tej możliwości muszą posiłkować się wąską regulacją przewidzianą w ustawie o COVID-19. Mogą korzystać też w tym zakresie z uregulowań dotyczących telepracy.
Świadczenie pracy poza miejscem jej stałego wykonywania (praca zdalna) może zostać polecone pracownikowi, jeżeli:
- ma on umiejętności i możliwości techniczne oraz lokalowe do wykonywania takiej pracy i
- pozwala na to rodzaj pracy.
W szczególności praca zdalna może być wykonywana przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość lub dotyczyć wykonywania części wytwórczych lub usług materialnych.
Praca w formie zdalnej może być powierzana pracownikom w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, oraz w okresie 3 miesięcy po jego odwołaniu (art. 3 ust. 1 i 3 ustawy o COVID-19).
Ustalony przez pracodawcę okres wykonywania pracy zdalnej przez pracownika może ulec zmianie w każdym momencie. Może być, w zależności od okoliczności, wydłużony lub skrócony. Pracodawca w każdym czasie ma prawo zrezygnować ze skierowania pracownika do wykonywania pracy zdalnej i zobowiązać go do wykonywania jej w stałym miejscu pracy.
Narzędzia i materiały zapewnione przez pracodawcę
Narzędzia i materiały potrzebne do wykonywania pracy zdalnej oraz obsługę logistyczną pracy zdalnej zapewnia pracodawca (art. 3 ust. 4 ustawy o COVID-19). Nawet bez tego przepisu należy uznać, że co do zasady narzędzia i materiały do każdej pracy powinien zapewnić pracodawca, ponieważ wynika to z ogólnych zasad prawa pracy. Przewidują one bowiem, że pracodawca jest podmiotem organizującym pracę i to on ponosi ryzyko prowadzenia działalności. Mimo że przepisy ustawy o COVID-19 tego wyraźnie nie określają, należy uznać, że rodzaj materiałów i narzędzi potrzebnych do wykonywania pracy zdalnej także określa pracodawca. Zasadniczo pracownik może więc co najwyżej zasugerować pracodawcy, jakie narzędzia są mu potrzebne do wykonywania pracy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right