Czy pracodawca musi dostosować grafik do rozkładu zajęć pracownika na studiach, jeżeli nie wyraził zgody na naukę
Pracodawca powinien prowadzić ewidencję czasu pracy dla każdego pracownika. Może ją obecnie prowadzić zarówno w formie papierowej, jak i w formie elektronicznej. Nie ma też przeszkód, żeby część dokumentacji prowadzić w formie papierowej, a resztę w formie elektronicznej.
Nasz pracownik złożył wniosek o udzielenie mu 1 godziny zwolnienia od pracy w celu załatwienia spraw osobistych. Czy może odpracować to wyjście w ten sposób, że będzie pozostawał w kolejnych dniach po 10 minut dłużej, aż łącznie uzbiera się odpracowana godzina? - pyta Czytelnik z Wrocławia.
Pracodawca w pewnych sytuacjach jest zobowiązany do udzielania pracownikowi zwolnienia z pracy na określony czas.
Czas pracy niepełnosprawnych jest uregulowany inaczej niż pracowników pełnosprawnych. Z oczywistych względów bywa krótszy.
Pracownik może wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o zwolnienie od pracy w celu załatwienia spraw osobistych. Wniosek pracownika powinien mieć formę pisemną. Pracownik w tym wniosku może także zobowiązać się do odpracowania zwolnienia i wskazać termin. Odpracowanie zwolnienia od pracy nie może naruszać prawa pracownika do co najmniej 11 godzin odpoczynku dobowego oraz co najmniej 35 godzin odpoczynku
Czas odpracowania zwolnienia od pracy udzielonego pracownikowi na jego pisemny wniosek w celu załatwienia spraw osobistych, od 23 sierpnia 2013 r. nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych. Odpracowanie zwolnienia od pracy nie może jednak naruszać prawa pracownika do odpoczynku dobowego oraz tygodniowego.
Między stażystą z urzędu pracy a pracodawcą nie dochodzi do zawarcia umowy o pracę, a świadczona w ramach stażu praca nie jest stosunkiem pracy. Stażystom przysługuje jednak część uprawnień, jakie mają pracownicy. Pracodawcy muszą im zapewnić np. niektóre świadczenia wynikające z przepisów bhp czy płatne dni wolne.
W naszej firmie od kilku miesięcy działa związek zawodowy. Jeden z pracowników 1 stycznia 2012 r. został wybrany na członka zarządu organizacji związkowej. Pracownik jest zatrudniony od 1 stycznia 2011 r. na pełny etat w podstawowym systemie czasu pracy. Jest on wynagradzany stawką godzinową 18,90 zł godz., otrzymuje premię miesięczną w wysokości 15% wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatek funkcyjny
Podatnik złożył w US pełnomocnictwo dla konkretnej osoby (dotyczyło ono m.in. odbioru zaświadczenia o niezaleganiu). Uiścił za nie opłatę skarbową. Pełnomocnik otrzymał zaświadczenie. Za miesiąc potrzebne było kolejne zaświadczenie o tej samej treści. US oświadczył, że bez dokonania kolejnej wpłaty za pełnomocnictwo zaświadczenie nie będzie wydane. Czy rzeczywiście przy każdym pobieraniu zaświadczenia
Nasza pracownica jest w ciąży, na potwierdzenie czego przedłożyła nam zaświadczenie lekarskie. Na początku listopada br. pracownica w godzinach pracy była na badaniach lekarskich w związku z ciążą. Jak obliczyć przysługujące jej wynagrodzenie za ten czas, jeżeli była nieobecna tylko przez część dnia?
Pracodawca musi zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie zakładowej organizacji związkowej, jeśli z takim wnioskiem wystąpi zarząd tej organizacji i przedstawi okoliczności uzasadniające udzielenie zwolnienia. Jeśli we wniosku organizacja związkowa wskaże, że takie zwolnienie od pracy ma być odpłatne, to pracodawca ma obowiązek wypłacać pracownikowi wynagrodzenie
Na ochronę pracy kobiet ciężarnych składa się z jednej strony zakaz zatrudniania przy pracach wzbronionych, z drugiej zaś zapewnienie trwałości stosunku pracy w tym szczególnym okresie.
Powszechnie znane są uprawnienia pracownicze kobiet w ciąży, a także przebywających na urlopach macierzyńskich lub opiekujących się małymi dziećmi. Jednak prawo pracy zawiera również wiele regulacji przyznających uprawnienia związane z posiadaniem dziecka, a także opieką nad nim - pracownikom, ojcom dziecka, a także ich opiekunom prawnym lub faktycznym.