comment
Artykuł
Data publikacji: 2003-09-11
Ochrona pracy pracownic w ciąży
Na ochronę pracy kobiet ciężarnych składa się z jednej strony zakaz zatrudniania przy pracach wzbronionych, z drugiej zaś zapewnienie trwałości stosunku pracy w tym szczególnym okresie.
Aby kobieta mogła korzystać z uprawnień związanych z ciążą, fakt ten musi być znany pracodawcy. Stan ciąży w świetle art. 185 § 1 k.p. powinien być stwierdzony świadectwem lekarskim. Tryb jego wydawania został uregulowany w rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzenia badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. Nr 69, poz. 332 ze zm.). Przedłożenie powyższego zaświadczenia aktualizuje po stronie pracodawcy obowiązek stosowania przepisów o ochronie pracy ciężarnych.
WAŻNE! Od chwili, gdy stan ciąży staje się widoczny, pracodawca powinien stosować wspomniane przepisy bez względu na to, czy pracownica dostarczyła odpowiednie zaświadczenie.
Należy podkreślić, że zgodnie z art. 92 § 1 pkt 2 k.p. za czas niezdolności pracownicy do pracy wskutek choroby przypadającej w czasie ciąży - trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego - pracownica zachowuje prawo do 100% wynagrodzenia.
Pozostało 89% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka