Lokale obowiązkowo chronione przed pożarem
Już w najbliższym czasie wszystkie nowe mieszkania będą musiały mieć zainstalowane czujki dymu. Bez nich ubezpieczyciel będzie mógł odmówić wypłaty odszkodowania
Już w najbliższym czasie wszystkie nowe mieszkania będą musiały mieć zainstalowane czujki dymu. Bez nich ubezpieczyciel będzie mógł odmówić wypłaty odszkodowania
Wrzesień to początek roku szkolnego. Dzieci, młodzież i nauczyciele wracają znów do sal lekcyjnych. Szkoły i inne placówki oświatowe ze względu na swoisty charakter podlegają szczególnym, najczęściej ostrzejszym rygorom w zakresie bezpieczeństwa i higieny niż inne miejsca i budynki użyteczności publicznej.
Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, jak łatwo jest spowodować pożar. Uświadamiamy sobie to dopiero w momencie, kiedy jest już najczęściej za późno. Dlatego w tym numerze kompleksowo omówimy, jak uniknąć pożaru oraz co zrobić, gdy pożar już wybuchnie.
Organizator musi zapewnić bezpieczeństwo osobom przebywającym na imprezie. Dotyczy to zarówno porządku publicznego, jak i właściwej opieki medycznej.
Lekceważenie problematyki szkoleń przeciwpożarowych może mieć tragiczne konsekwencje.
Prowadzę niewielki zakład produkujący turystyczne palniki gazowe, w którego skład wchodzą: pomieszczenie dla pracowników z łazienką, 2 pomieszczenia produkcyjne i magazyn. Obecnnie na terenie zakładu jest zainstalowany hydrant wewnętrzny z wężem półsztywnym. W jaki sprzęt gaśniczy powinienem być zaopatrzony?
Zajmuję się w zakładzie pracy sprawami bhp. Pracodawca polecił mi sporządzić instrukcję bezpieczeństwa pożarowego dla naszego zakładu. Wiem, że należy w niej opisać warunki ewakuacji oraz rodzaje sprzętu gaśniczego, który znajduje się w zakładzie. Czy w instrukcji powinienem uwzględnić także inne zagadnienia?
Place budowy oraz obiekty objęte gruntownym zakresem prac remontowych są miejscami, w których stosunkowo często musi interweniować straż pożarna. Przyczyną większości pożarów w tych miejscach jest niestety brak wyobraźni robotników oraz zaniedbywanie właściwego nadzoru przez pracowników pionu kierowniczego.
Organizacja pracy przy urządzeniach elektroenergetycznych zależy zarówno od wysokości napięcia i rozdziału energii, jak i od rodzaju eksploatowanych urządzeń.
Lato to okres wakacji, urlopów wypoczynkowych. Aby wypoczynek był spokojny, a przede wszystkim bezpieczny, warto przypomnieć sobie podstawowe wiadomości z zakresu bezpieczeństwa i higieny.
Czas karnawału, to okres, w którym placówki oświatowe organizują okolicznościowe dyskoteki i zabawy taneczne. Najbardziej powszechne z takich imprez są, urządzane na przełomie stycznia i lutego, bale dla przyszłych maturzystów, tzw. studniówki. Czy szkoła dba, aby dla uczestników były one bezpieczne pod względem pożarowym?
Zgodnie z Kodeksem pracy nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada wymaganych kwalifikacji lub umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bhp.