Data publikacji: 27.06.2018
BEZPIECZNE WAKACJE
Lato to okres wakacji, urlopów wypoczynkowych. Aby wypoczynek był spokojny, a przede wszystkim bezpieczny, warto przypomnieć sobie podstawowe wiadomości z zakresu bezpieczeństwa i higieny.
Urszula Pelzner
Bhp w małej gastronomii
Będąc na urlopie chętnie odwiedzamy różnego rodzaju restauracje i puby. Punkty te, aby zostały dopuszczone do obrotu, muszą spełnić wiele wymagań technicznych i higieniczno-sanitarnych. Wymagania te często określają Programy Stanowiące Warunki Wstępne. Zawierają one minimum działań w zakresie podstaw higieny, jakie powinny być realizowane w każdym zakładzie, w którym żywność jest przygotowywana lub oferowana konsumentowi. Wymagania te zostały określone w ogólnych zasadach higieny Kodeksu Żywnościowego - tj. międzynarodowych standardach (normach) ustalanych dla różnych produktów, jak również w wymaganiach higienicznych, mikrobiologicznch ustalonych przez organizację międzynarodową wyodrębnioną z WHO - Codex Alimentarius FAO/WHO. W pracach poszczególnych komisji biorą udział przedstawiciele ponad 180 państw, w tym również Polski. Polska przed przystąpieniem do Unii Europejskiej 1 maja 2004 r. zobowiązana była do zharmonizowania prawa krajowego z odpowiednimi dyrektywami i innymi aktami prawnymi UE. Tak więc wymogi te zostały zawarte w krajowych przepisach.
WAŻNE
Produkcję żywności lub obrót wolno prowadzić, jeżeli zostaną spełnione wymagania w zakresie właściwej jakości zdrowotnej żywności, w tym wymagania dotyczące pomieszczeń, urządzeń oraz ich lokalizacji (ustawa z 11 maja 2001 r. o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia (DzU nr 63, poz.634 ze zm.).
Wymagania dotyczące stanu zdrowia osób, które biorą udział w produkcji lub obrocie żywnością, określone zostały w przepisach o chorobach zakaźnych i zakażeniach. Podjęcie przez firmę gastronomiczną działalności, oprócz wielu pozwoleń, wymaga również uzyskania decyzji wydanej przez Państwową Inspekcję Sanitarną dotyczącej spełnienia wymagań koniecznych do zapewnienia higieny w procesie produkcji lub w obrocie oraz do zapewnienia właściwej jakości zdrowotnej produktów.