comment
Artykuł
Data publikacji: 2018-06-30
BEZPIECZEŃSTWO IMPREZ MASOWYCH
Organizator musi zapewnić bezpieczeństwo osobom przebywającym na imprezie. Dotyczy to zarówno porządku publicznego, jak i właściwej opieki medycznej.
Waldemar Kubik
Pora letnia jest okresem, w którym organizuje się liczne imprezy plenerowe. Są to różnego rodzaju festyny, zakładowe pikniki integracyjne czy organizowane przez lokalne samorządy święta regionalne.
Z racji liczby przewidywanych uczestników imprezy, za których uważa się wszystkie osoby przebywające w jej zasięgu, a więc osoby czynnie w niej uczestniczące, np. rywalizujący ze sobą zawodnicy, uczestnicy konkursów, quizów, osoby im towarzyszące oraz widzowie, impreza często przybiera postać imprezy masowej.
WAŻNE
Jako imprezę masową rozumie się każdą imprezę sportową, artystyczną lub rozrywkową, na której liczba miejsc dla osób lub przewidywanych uczestników w obiekcie niebędącym budynkiem (np. stadionie) lub na terenie umożliwiającym przeprowadzenie imprezy masowej wynosi nie mniej niż 1000, a w przypadku hali sportowej lub innego budynku umożliwiającego przeprowadzenie imprezy nie mniej niż 300.
W okresie narastających zagrożeń warto jest więc wiedzieć, jak taką imprezę zorganizować, aby była ona w pełni bezpieczna oraz, co jest też nie bez znaczenia, aby nie wejść w konflikt z prawem. Sprawy związane z właściwym przygotowaniem i przebiegiem tego typu imprez reguluje ustawa z 22 sierpnia 1997 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (DzU z 2001 r. nr 120, poz. 1298 ze zm.) oraz wydane na jej podstawie akty wykonawcze.
Warunki, jakie muszą być spełnione dla zapewnienia właściwego bezpieczeństwa imprezy masowej, tryb wydawania zezwolenia na jej przeprowadzenie oraz zasady odpowiedzialności jej organizatorów za szkody wyrządzone w miejscu i w czasie trwania imprezy zawarte są w przepisach powyższej ustawy. Ponadto określone są w niej zasady odpowiedzialności prawnej organizatorów imprez masowych i ich uczestników w przypadku naruszenia przez nich związanych z imprezą przepisów prawa.
Pozostało 97% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu