Opodatkowanie niewypłaconej dywidendy
Niżej przywołujemy kilka tez najnowszych wyroków Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego dotyczących podatku dochodowego od osób prawnych.
W numerach 30 i 31 „Doradcy Podatnika” omówione zostały przesłanki i aspekty podatkowe przekształcenia osobowej spółki handlowej, a także spółki cywilnej, w spółkę kapitałową. Poniżej przedstawiamy zagadnienia prawnohandlowe oraz prawnopodatkowe związane z przekształceniem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną.
Jak ewidencjonować kapitały własne w księgach rachunkowych? Jak ująć kapitały własne w bilansie? Jak sporządzić zestawienie zmian w kapitale własnym?
Jakie są możliwe przekształcenia spółek kapitałowych? Kiedy i jak ustalić dochód w przekształcanych podmiotach? Zasady opodatkowania wspólników.
Polski system podatkowy przewiduje zróżnicowane formy opodatkowania dywidend w zależności od podmiotu, który je otrzymuje. System ten łącznie z umowami o unikaniu podwójnego opodatkowania i w powiązaniu z przepisami kodeksu spółek handlowych pozwala na znaczne obniżenie obciążeń podatkowych.
Spółka akcyjna buduje infrastrukturę dużego ośrodka wypoczynkowego na terenie posiadanych nieruchomości. W chwili obecnej nie ma wystarczających środków finansowych na pokrycie wydatków związanych z dokończeniem budowy. W celu pokrycia tych wydatków spółka rozważa różne sposoby pozyskania kapitału od grupy akcjonariuszy zainteresowanych dokończeniem inwestycji. W artykule przedstawiono skutki podatkowe
27 listopada 2001 roku specjaliści z firmy doradczej Ernst & Young: Marcin Jurczak - menedżer w Dziale Usług Księgowych w Warszawie oraz Piotr Janicki - dyrektor łódzkiego oddziału Ernst & Young, po raz kolejny pomagali Czytelnikom w rozwiązywaniu problemów związanych ze zmianami w ustawie o rachunkowości. Spośród bardzo wielu pytań wybraliśmy kilka powtarzających się najczęściej. Oto odpowiedzi
Często się zdarza, że członkowie zarządu spółki zatrudnieni są na podstawie umowy o pracę. Możliwe jest jednak pełnienie tej funkcji na innej podstawie prawnej.