Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-04-21

Kapitały własne - ewidencja i sprawozdawczość

Jak ewidencjonować kapitały własne w księgach rachunkowych? Jak ująć kapitały własne w bilansie? Jak sporządzić zestawienie zmian w kapitale własnym?

Andrzej Bryłowski
prawo.autorzy@infor.pl
Kapitały własne są źródłem finansowania działalności firmy i wykazywane są w bilansie jako pasywa. Od 1 stycznia 2003 r. poza bilansem kapitały własne ujmowane są również w sprawozdaniu, które nosi nazwę „Zestawienie zmian w kapitale własnym”. W związku z tym ewidencja kapitałów własnych powinna być tak prowadzona, aby umożliwiała prawidłowe sporządzenie tego sprawozdania. Poniżej prezentujemy ujęcie w księgach rachunkowych zmian w kapitale własnym. Najbardziej interesować nas będzie kapitał własny w spółkach akcyjnych i w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością. Zasady zwiększenia i zmniejszenia kapitałów własnych regulowane są przepisami zawartymi w kodeksie spółek handlowych, a także podejmowanymi uchwałami i decyzjami organów spółek.
Kapitały ujęte w bilansie dzielimy na dwie grupy:
- kapitały własne,
- kapitały obce.
Nas interesować będą te pierwsze. Kapitały własne to te, które powstają z wkładów akcjonariuszy, udziałowców, czyli z wkładów właścicieli, a także z zysków osiąganych przez jednostkę. Kapitały obce natomiast to te, które znajdują się w dyspozycji jednostki, ale podlegają zwrotowi.
Układ kapitałów własnych
Zgodnie z załącznikiem nr 1 do znowelizowanej ustawy o rachunkowości na kapitały (fundusze) własne składają się pozycje wymienione pod literą A w części pasywów:
A. Kapitał (fundusz) własny
I. Kapitał (fundusz) podstawowy
II. Należne wpłaty na kapitał podstawowy (wielkość ujemna)
III. Udziały (akcje) własne (wielkość ujemna)
IV. Kapitał (fundusz) zapasowy
V. Kapitał (fundusz) z aktualizacji wyceny
VI. Pozostałe kapitały (fundusze) rezerwowe
VII. Zysk (strata) z lat ubiegłych
VIII. Zysk (strata) netto
IX. Odpisy z zysku netto w ciągu roku obrotowego (wielkość ujemna)
W zależności od formy prawnej jednostki kapitały własne przyjmują różne nazwy. Nas najbardziej interesować będą - z punktu widzenia ewidencyjnego - kapitały tworzone w spółkach handlowych, czyli w spółce akcyjnej oraz w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00