comment
Artykuł
Data publikacji: 2003-08-16
Przekształcenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną - warunki i skutki podatkowe
W numerach 30 i 31 „Doradcy Podatnika” omówione zostały przesłanki i aspekty podatkowe przekształcenia osobowej spółki handlowej, a także spółki cywilnej, w spółkę kapitałową. Poniżej przedstawiamy zagadnienia prawnohandlowe oraz prawnopodatkowe związane z przekształceniem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną.
WARUNKI PRZEKSZTAŁCENIA W ŚWIETLE PRZEPISÓW PRAWA HANDLOWEGO
Obowiązujące przed 1 stycznia 2001 r. przepisy kodeksu handlowego z 1934 r.1 (art. 491 k.h. i nast.) przewidywały wyłącznie możliwość przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną oraz spółki akcyjnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Obecnie kodeks spółek handlowych (k.s.h.)2 nie przewiduje żadnych ograniczeń co do możliwości przekształcania poszczególnych typów spółek prawa handlowego w spółki handlowe innego typu, dopuszczając przekształcenie spółki osobowej w spółkę kapitałową i na odwrót, spółki cywilnej w spółkę prawa handlowego, spółki osobowej w spółkę osobową innego typu oraz spółki kapitałowej w spółkę kapitałową innego typu. Pewne wyjątki przewidziane zostały w art. 551 § 4 k.s.h., zgodnie z którym nie jest możliwe przekształcenie spółki w likwidacji, która rozpoczęła podział majątku, a także spółki w upadłości.
Problematykę przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę kapitałową innego typu reguluje kodeks spółek handlowych w tytule IV „Łączenie, podział i przekształcenie spółek” przepisami art. 551-570 oraz art. 577-580. W przypadku przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę kapitałową innego typu mamy do czynienia jedynie z modyfikacją formy prawnej spółki przekształcanej, która istnieć będzie nadal jako ten sam podmiot prawa, jednak o zmienionej strukturze. Istotą przekształcenia w znaczeniu prawnym jest bowiem przejście na nowo powstały podmiot wszelkich praw i obowiązków podmiotu przekształcanego, przy jednoczesnym zachowaniu ciągłości bytu prawnego przekształcanej spółki. Spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej; dotyczy to między innymi uprawnień z zakresu prawa publicznego, o których mowa w art. 553 § 2 k.s.h., a mianowicie ulg, zezwoleń i koncesji przyznanych spółce przekształcanej przez właściwe organy. Z mocy prawa wygasają jedynie prawa i obowiązki wspólnika spółki przekształcanej, które nie są zgodne z przepisami ustawy o spółce przekształconej, jednak wspólnik, którego prawa wygasają, ma wobec spółki przekształconej roszczenie o uzyskanie stosownego wynagrodzenia (art. 579 k.s.h.).
Pozostało 91% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka