Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-04-03

Pozyskanie kapitału od akcjonariuszy

Jak sfinansować inwestycję?

Spółka akcyjna buduje infrastrukturę dużego ośrodka wypoczynkowego na terenie posiadanych nieruchomości. W chwili obecnej nie ma wystarczających środków finansowych na pokrycie wydatków związanych z dokończeniem budowy. W celu pokrycia tych wydatków spółka rozważa różne sposoby pozyskania kapitału od grupy akcjonariuszy zainteresowanych dokończeniem inwestycji. W artykule przedstawiono skutki podatkowe planowanych przedsięwzięć mających na celu sfinansowanie budowy.

Paweł Szymanek, Kancelaria adwokacka Pociej, Dubois i Wspólnicy
Zgodnie z art. 720 § 1 kodeksu cywilnego przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.
Pożyczka
Jak wynika z definicji umowy pożyczki, umowa ta nie musi zawierać postanowień dotyczących zapłaty odsetek uzgodnionej należności pieniężnej. Jednak niezawarcie postanowienia o zwrocie pieniędzy wraz z odsetkami spowoduje powstanie obowiązku podatkowego po stronie spółki kapitałowej, która otrzymuje nieodpłatne świadczenie z tytułu darmowego korzystania z pieniędzy akcjonariusza, podlegające podatkowaniu według stawki 28 proc.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.) przychodami osoby prawnej są m.in. wartość otrzymanych nieodpłatnych świadczeń. Zgodnie z art. 12 ust. 6 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej u.p.d.o.p.) wartość nieodpłatnych świadczeń ustala się zasadniczo na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia. A zatem w sytuacji udzielenia pożyczki bez odsetek na rzecz spółki akcyjnej, urząd skarbowy przyjmie wartość nieodpłatnego świadczenia w wysokości należnych odsetek, jakie pobrałby bank za udzielenie kredytu, w tej samej wysokości i na ten sam okres.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00