Artykuł
Pożyczka udzielona spółce
Pożyczka udzielona spółce
Zagadnienia prawnopodatkowe umowy pożyczki zawartej przez spółkę z własnym udziałowcem to cały katalog problemów, z którymi bardzo często mamy do czynienia w obrocie. Warto przyjrzeć się tej sprawie bliżej i zastanowić, z jakimi skutkami prawnymi i podatkowymi powinna się liczyć spółka zawierając taką umowę.
Ze względu na potrzebę omówienia tego tematu w sposób przejrzysty, analizę poszczególnych zagadnień przedstawiamy na podstawie wybranych przykładów.
PRZYKŁAD 1
Spółka ma przejściowe problemy z płynnością finansową. W związku z tym podjęła starania o kredyt w banku. Jednak ze względu na wysokie koszty kredytu (oprocentowanie, prowizje) oraz wymóg posiadania kosztownych zabezpieczeń spółka zrezygnowała z kredytu bankowego. W takiej sytuacji jeden ze wspólników spółki, posiadający łącznie 40% kapitału zakładowego, podpisał ze spółką umowę pożyczki. Pożyczka została udzielona na 10 miesięcy i miała charakter nieodpłatny, tj. była nie oprocentowana. Jakie w takiej sytuacji będą skutki podatkowe dla spółki?