Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2023-11-17
Data publikacji: 2023-11-17

Podatek minimalny - nowe obowiązki dla przedsiębiorców od 1 stycznia 2024 r.

Od nowego roku przedsiębiorców obejmie kolejna forma opodatkowania podatkiem dochodowym, czyli podatek minimalny. Chociaż pierwsze rozliczenie podatku wypadnie w 2025 r., warto wcześniej zapoznać się z nowymi regulacjami i przygotować do jego rozliczenia. Kogo będzie dotyczył nowy obowiązek podatkowy?

Minimalny podatek dochodowy to regulacja wprowadzona Polskim Ładem, która miała obowiązywać od 2022 r. Dwuletni okres zawieszenia poboru podatku upływa w tym roku i od stycznia 2024 r. wejdą w życie obowiązki związane z tzw. minimalnym podatkiem dochodowym – podatkiem od spółek.

Ważne

W przypadku podatników, których rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy i rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2024 r., a zakończy się po 31 grudnia 2023 r., zwolnienie z obowiązku płacenia podatku minimalnego stosuje się do końca tego roku podatkowego.

  • Kto ma obowiązek płacenia podatku minimalnego?

Podatek minimalny dotyczy spółek - podatników CIT opodatkowanych w Polsce od całości swoich dochodów oraz podatkowych grup kapitałowych, które poniosły stratę lub osiągnęły niski poziom dochodowości. Obowiązek zapłaty minimalnego podatku dochodowego występuje w odniesieniu do podatników CIT, którzy w roku podatkowym:

  • ponieśli stratę ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych (stratę z działalności operacyjnej) albo
  • osiągnęli udział dochodów ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych, w przychodach innych niż z zysków kapitałowych w wysokości nie większej niż 2% (wskaźnik rentowności) - art. 24ca ust. 1 updop.
  • Stawka i termin płatności podatku

Minimalny podatek wyniesie 10% podstawy opodatkowania (art. 24ca ust. 1 updop). Przy tym podstawa opodatkowania to suma: 1,5% przychodów podatnika (innych niż z zysków kapitałowych) oraz przekraczających limit kosztów finansowania dłużnego i usług niematerialnych ponoszonych na rzecz podmiotów powiązanych.

Minimalny podatek dochodowy będzie należało zapłacić do końca trzeciego miesiąca roku następnego (a więc dla podatników o roku podatkowym odpowiadającym kalendarzowemu do końca marca następnego roku). Rozliczenie podatku minimalnego następuje zatem przy okazji składania zeznania rocznego (art. 24ca ust. 12 updop).

Podatnicy podatku dochodowego CIT będą mogli odliczyć wartość zapłaconego minimalnego podatku dochodowego od obliczonego i wykazanego w zeznaniu rocznym CIT. Odliczenia będą mogli dokonać w ciągu 3 kolejnych lat po roku, w którym nastąpiła wpłata podatku.

  • Spróbuj skalkulować czy zapłacisz podatek

Jeżeli jesteś podatnikiem CIT, który nie płaci podatku dochodowego lub wykazuje niską rentowność, powinieneś:

  • na bazie prognoz spróbować skalkulować proporcję dochodu do przychodu podatkowego za 2024 r.,
    jeśli proporcja (wskaźnik rentowności) jest poniżej lub w okolicach wskaźnika na poziomie 2%, to zweryfikuj możliwość skorzystania ze zwolnień i wyłączeń ustawowych,
  • w przypadku prognozowanej niedostatecznej rentowności oraz braku możliwości skorzystania z wyjątków od opodatkowania należy skalkulować prognozowaną kwotę podatku minimalnego do zapłaty dla obu metod jego wyliczania i wybrać korzystniejszą metodę. Obliczone potencjalne obciążenie będzie należało uwzględnić w budżecie na 2025 r.

Czytaj więcej w najnowszym wydaniu Monitora Księgowego - Kto od 2024 r. będzie płacić podatek minimalny

Monitor księgowego_11_2023

 

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00