Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [39 z 1347]

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 2 października 2024 r., sygn. II SA/Gd 662/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz (spr.) Sędzia WSA Diana Trzcińska Asesor WSA Jakub Chojnacki po rozpoznaniu w Gdańsku w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 2 października 2024 r. sprawy ze skargi Z. C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 22 kwietnia 2024 r. nr SKO Gd/7132/23 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku na rzecz skarżącego Z. C. kwotę 480 (czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Z. C., reprezentowany przez pełnomocnika profesjonalnego, wniósł skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 22 kwietnia 2024 r. o nr SKO Gd/7132/23 utrzymującą w mocy decyzję Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pelplinie, wydaną z upoważnienia Burmistrza Miasta i Gminy Pelplin, o odmowie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.

Skargę wniesiono w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:

Wnioskiem z dnia 12 kwietnia 2023 r. skarżący wystąpił o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad niepełnosprawnym ojcem J. C. Do wniosku załączono m.in. orzeczenie Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Tczewie z dnia 20 marca 2023 r., zgodnie z którym niepełnosprawny został uznany za osobę o znacznym stopniu niepełnosprawności, wymagającą m.in. stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji.

W dniu 26 kwietnia 2023 r. pracownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pelplinie przeprowadził rodzinny wywiad środowiskowy, z którego wynika, że opieka nad niepełnosprawnym ojcem zajmuje skarżącemu praktycznie cały dzień, a do tego noc w razie potrzeb fizjologicznych, zatem istnieje konieczność opieki całodobowej. Niepełnosprawny może przebywać sam w domu przez około 2 godziny. Czasem spożywa posiłki samodzielnie, a czasem wymaga pomocy w ich podawaniu. Po mieszkaniu porusza się przy pomocy chodzika. W opiece nad niepełnosprawnym ojcem może sporadycznie pomagać mieszkający z ojcem brat skarżącego, jednakże pracuje on w systemie zmianowym, więc nie może świadczyć opieki. Ponadto ustalono, że skarżący i jego ojciec nie zamieszkują wspólnie, lecz w dwóch budynkach oddalonych od siebie o kilka metrów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00