Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [775 z 2789]

Wyrok NSA z dnia 9 lipca 2024 r., sygn. III OSK 492/24

Źródłem utraty przymiotu nieposzlakowanej opinii, o której mowa w art. 25 ust. ! ustawy o Policji, jako warunku pełnienia służby w strukturach Policji, nie jest wszczęcie postępowania dyscyplinarnego, lecz zachowanie podjęte przez policjanta, które może prowadzić do utraty tej właściwości osobowej przez policjanta. Nie każde przewinienie dyscyplinarne przypisane policjantowi lub zachowanie, co do którego postawiono policjantowi zarzuty, powoduje utratę przymiotu nieposzlakowanej opinii. Rozbudowany system kar dyscyplinarnych, wśród których najostrzejszą karą dyscyplinarną jest kara wydalenia ze służby,

wskazuje, iż zasadniczo utratę przymiotu nieposzlakowanej opinii łączyć należy z przewinieniami dyscyplinarnymi, za które orzeczono karę wydalenia ze służby, lub w stosunku do czynów, co do których ze względu na ich charakter można przypuszczać, że zostanie orzeczona taka kara. Realizacja przesłanki „ważnego interesu służby” uzasadniająca zwolnienie policjanta ze służby na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 5 ustawy o Policji w związku z postawieniem mu zarzutów dyscyplinarnych dotyczyć może wyłącznie sytuacji, w których policjantowi zarzuca się popełnienie czynów, za które należy spodziewać się orzeczenia kary dyscyplinarnej wydalenia ze służby.

Teza urzędowa

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Piotr Korzeniowski Sędziowie: Sędzia NSA Rafał Stasikowski (spr.) Sędzia del. WSA Sławomir Pauter po rozpoznaniu w dniu 9 lipca 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej I.Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 6 listopada 2023 r., sygn. akt II SA/Wa 298/23 w sprawie ze skargi I.Z. na rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z dnia 30 listopada 2022 r., nr 4285 w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji 1. uchyla zaskarżony wyrok, zaskarżony rozkaz personalny oraz rozkaz personalny Komendanta Wojewódzkiego Policji w B. nr 954/2022 z dnia 8 września 2022 r.; 2. zasądza od Komendanta Głównego Policji na rzecz I.Z. kwotę 377 (trzysta siedemdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00