Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [669 z 2503]

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 4 września 2024 r., sygn. II SA/Gd 492/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Krzysztof Kaszubowski Sędziowie: Sędzia WSA Jolanta Górska Asesor WSA Jakub Chojnacki (spr.) po rozpoznaniu w dniu 4 września 2024 r. w Gdańsku w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi B. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 26 marca 2024 r., sygn. akt SKO Gd/5725/23 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Pani B. W. (dalej: Skarżąca) wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku (dalej: SKO, Kolegium) z 26 marca 2024 r., w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego.

Zaskarżoną decyzję wydano w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Wójt Gminy Stary Targ decyzją z 22 września 2023 r. odmówił Skarżącej przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania stałej opieki nad synem Ł. W.

W uzasadnieniu decyzji Wójt stwierdził m.in., że syn Skarżącej posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności wydane przez Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Malborku w dniu 31 maja 2023 r., niepełnosprawność istnieje od 6 lutego 2023, czyli od 34 roku życia, a ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od 24 marca 2023 r. W związku z tym Wójt uznał, że nie została spełniona przesłanka określona w art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych. Organ ustalił także, że skarżąca od 1 marca 2020 r. do 28 lutego 2025 r. pobiera zasiłek stały, nie zachodzi więc związek przyczynowo-skutkowy między rezygnacją z zatrudnienia bądź jego niepodejmowaniem a koniecznością sprawowania opieki nad synem. Organ wskazał także, że podczas wywiadu środowiskowego ustalono, że Ł. W. porusza się samodzielnie i nie potrzebuje żadnych przyrządów ortopedycznych. Skarżąca oświadczyła wówczas, że syn zachowuje się jak małe dziecko i tak też rozumuje, jego zachowania są niepokojące, trzeba przypominać mu o każdej codziennej czynności, na przykład o zjedzeniu posiłku, utrzymaniu higieny osobistej, jednak są to polecenia słowne, które jej syn wykonuje samodzielnie. Reasumując organ uznał, że Skarżąca nie spełnia warunków ustawowych do przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00