Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [699 z 2503]

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 4 września 2024 r., sygn. IV SA/Wr 205/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Katarzyna Radom (sprawozdawca), Sędziowie: Asesor WSA Aneta Brzezińska, Sędzia WSA Gabriel Węgrzyn, po rozpoznaniu w Wydziale IV na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 4 września 2024 r. sprawy ze skargi T. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Wałbrzychu z dnia 15 lutego 2024 r. nr SKO 4103/40/2024 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Wałbrzychu na rzecz T. K. kwotę 480 zł (słownie: czterysta osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Wałbrzychu utrzymało w mocy orzeczenie Burmistrza Miasta i Gminy Bardo odmawiające T. K. prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.

Jak wynikało z akt sprawy Skarżąca w dniu 4 grudnia 2023 r. wystąpiła z wnioskiem o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad matką J. D.

Powołaną na wstępie decyzją organ I instancji odmówił prawa do świadczenia, podając, że nie można ustalić daty powstania niepełnosprawności, co zgodnie z art. 17 ust.1b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2023 r., poz. 390 ze zm., dalej: u.ś.r.) stanowi negatywną przesłankę przyznania świadczenia.

Rozpoznając sprawę w trybie odwoławczym Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Wałbrzychu (dalej: SKO) przywołało przepisy art. 17 ust. 1 i ust. 5 pkt 1 lit. a u.ś.r. wyjaśniając, że w sprawie nie jest sporne, że Skarżąca (68 lat) ma ustalone prawo do emerytury, której wypłatę na jej wniosek wstrzymano od dnia 1 grudnia 2023 r. Nie jest również negowane, że Skarżąca sprawuje opiekę nad niepełnosprawną w stopniu znacznym matką J. D. (92 lata), legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności (orzeczenie z dnia 31 października 2023 r.). Organ opisał cel świadczenia pielęgnacyjnego, zwracając uwagę na konieczność istnienia związku przyczynowego pomiędzy rezygnacją z zatrudnienia a koniecznością sprawowania opieki. Jakkolwiek regulacje ustawowe nie zawierają wprost wymogu rezygnacji z zatrudnienia jedynie przez osoby w wieku produkcyjnym to nie można wywodzić, że są one adresowane do wszystkich niezatrudnionych sprawujących opiekę nad osobą niepełnosprawną. Adresatami świadczenia są osoby, które rezygnują z pracy lub jej nie podejmują w celu sprawowania opieki. Chodzi zatem o osoby zdolne do podjęcia zatrudnienia na co wpływa wiek uprawnionego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00