Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [46 z 1079]

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 1 października 2024 r., sygn. II SA/Gd 876/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz (spr.), , po rozpoznaniu w dniu 1 października 2024 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze sprzeciwu I.M. od decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 23 lipca 2024 r., nr SKO Gd/241/24 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

I. M. (dalej jako: skarżąca) wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku sprzeciw od decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku (dalej jako: Kolegium, SKO) z dnia 23 lipca 2024 r.,

nr SKO Gd/241/24, którą SKO uchyliło decyzję Prezydenta Miasta Gdyni (dalej jako: Prezydent) z dnia 20 grudnia 2023 r., nr 009478/SP/l2/2023 (znak RS.8252.000473.2023) i przekazano temu organowi sprawę do ponownego rozpoznania.

Sprzeciw został wniesiony w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

Dnia 23 października 2023 r. I. M. złożyła wniosek o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej z uwagi na konieczność opieki nad niepełnosprawnym ojcem E. S.

W toku postępowania ustalono, że ojciec wnioskodawczyni legitymuje się wydanym na stałe przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Gdyni orzeczeniem, z którego wynika, że ustalony znaczny stopień niepełnosprawności datuje się od 25 lipca 2023 r. natomiast daty niepełnosprawności nie da się ustalić. Strona przedłożyła też kwestionariusz okresów składkowych i nieskładkowych, z którego wynikało, że od 21 września 1977 r. do 28 marca 1985 r. pracowała w "S." w G.

W dniu 9 listopada 2023 r., na zlecenie organu, pracownik socjalny przeprowadził wywiad środowiskowy z ojcem wnioskodawczyni. Podczas wywiadu ustalono, że E. S. ma 86 lat i zamieszkuje wraz z córką I., która sprawuje nad nim stałą opiekę od maja 2023 r. Pan E. jest wdowcem. Ojciec choruje na zespół otępienny z elementami Alzheimera i nadciśnienie, jest po zawale serca, ma podwyższony poziom cukru we krwi, problem z nerkami. Czynności wykonywane przy ojcu to: przygotowywanie posiłku, robienie zakupów, pranie, sprzątanie, podawanie leków, wydawanie leków, wizyty oraz transport do lekarzy, wyjście do kościoła. Są to czynności stałe i codzienne, wykonywane 7 dni w tygodniu. Ojciec jest w stanie samodzielnie zjeść przygotowany posiłek, umyć twarz i ręce. Pomoc opiekuna niezbędna jest przy kąpieli, wyborze ubioru i ubraniu się - adekwatnie do pogody. W domu może pozostać sam na 3 godziny maksymalnie, ponieważ dłuższa samotność wywołuje niepokój i zagubienie, w wyniku których zdarzały się niekontrolowane wyjścia z domu. Pan E. samodzielnie porusza się po własnym mieszkaniu, natomiast wszelkie wyjścia poza jego obszar wymagają nadzoru córki. Sprawowana opieka nad ojcem jest ciągła i uniemożliwia podjęcie zatrudnienia. Podczas wywiadu kontakt ojca skarżącej z pracownikiem był utrudniony, gdyż ojciec nie potrafił udzielić odpowiedzi na pytania. Z wniosków pracownika socjalnego wynika, iż zakres sprawowanej nad ojcem przez córkę opieki wymaga stałego i ciągłego zaangażowania. Sprawowana opieka uniemożliwia córce podjęcie zatrudnienia nawet w niewielkim wymiarze czasu. Opieka sprawowana jest całodobowo i wykonywana w sposób prawidłowy i nie budzi zastrzeżeń.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00