Wyrok SN z dnia 10 września 1998 r. sygn. I PKN 308/98
Przepis § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych stanowiskach pracy w publicznych zakładach opieki zdrowotnej (Dz.U. Nr 37, poz. 162 ze zm.) ma zastosowania do pracownika, który przed jego wejściem w życie został zatrudniony na określonym stanowisku bez wymaganych kwalifikacji, a także do pracownika, który po jego wejściu w życie zmienił zatrudnienie w wyniku porozumienia zakładów pracy.
Przewodniczący SSN: Walerian Sanetra (sprawozdawca)
Sędziowie SN: Andrzej Kijowski, Jadwiga Skibińska-Adamowicz
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 10 września 1998 r. sprawy z powództwa Danuty G. przeciwko Wojewódzkiemu Szpitalowi Specjalistycznemu [...] w J.Z. o uznanie wypowiedzenia zmieniającego za bezskuteczne, na skutek kasacji powódki od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Katowicach-Ośrodek Zamiejscowy w Rybniku z dnia 12 marca 1998 r. [...]
oddalił kasację.
Uzasadnienie
Powódka Danuta G, wniosła kasację od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 12 marca 1998 r. [...], którym Sąd ten oddalił jej apelację od wyroku Sądu Rejonowego-Sądu Pracy w Jastrzębiu Zdroju z dnia 29 października 1997 r. [...].
Powódka w pozwie przeciwko Wojewódzkiemu Szpitalowi [...] w J.Z. domagała się uznania za bezskuteczne wypowiedzenia jej warunków pracy i płacy (doręczonego jej w dniu 31 lipca 1997 r.). Twierdziła, iż podana przyczyna wypowiedzenia zmieniającego, tj. brak pełnych kwalifikacji do zajmowania stanowiska p.o. Kierownika Poradni Specjalistycznej, jest nieprawdziwa, bowiem pracodawca wiedział, że na przełomie listopada i grudnia planuje ona przystąpić do egzaminu kończącego specjalizację drugiego stopnia z medycyny rodzinnej, a w sesji wiosennej następnego roku ma zaplanowany egzamin kończący specjalizację drugiego stopnia z medycyny pracy. Strona pozwana podniosła natomiast, iż powódka od chwili zatrudnienia jej z dniem 18 stycznia 1996 r. nie posiadała wymaganych kwalifikacji na stanowisku Kierownika Poradni Specjalistycznych i dlatego przyjęta została jako pełniąca obowiązki na tym stanowisku. Brak wymaganych kwalifikacji, polegający na tym, że powódka nie posiada specjalizacji drugiego stopnia i nieuzupełnienie przez nią tego braku w okresie od stycznia 1996 r., spowodował konieczność wypowiedzenia jej warunków pracy i płacy i zaproponowania stanowiska asystenta-lekarza zakładowego.