Jakie zmiany w stosunkach pracy dla pracowników medycznych wejdą w życie od 1 lipca 2011 r.
Od 1 lipca 2011 r. zacznie obowiązywać ustawa o działalności leczniczej, która zastąpi dotychczasową ustawę o zakładach opieki zdrowotnej. Nowa ustawa kompleksowo reguluje zasady funkcjonowania podmiotów wykonujących działalność leczniczą w Polsce. W zakresie uprawnień pracowniczych ustawa nie przynosi zasadniczych zmian, chociaż w pewnym ograniczonym zakresie radykalnie redukuje dotychczasowe uprawnienia niektórych grup pracowników.
Zmiany przepisów nie w każdym przypadku zaczną obowiązywać już od dnia wejścia w życie ustawy o działalności leczniczej. Pozbawienie pracowników medycznych niektórych uprawnień nastąpi dopiero od 2 lipca 2014 r.
Zrównanie czasu pracy pracowników
Ustawa o działalności leczniczej od 2 lipca 2014 r. całkowicie zlikwiduje uprawnienia dotyczące skróconego czasu pracy pracowników komórek organizacyjnych (zakładów, pracowni):
● radiologii, radioterapii, medycyny nuklearnej - stosujących w celach diagnostycznych lub leczniczych źródła promieniowania jonizującego,
● fizykoterapii, patomorfologii, histopatologii, cytopatologii, cytodiagnostyki, medycyny sądowej lub prosektoriów.
Do tego czasu pracowników będą obowiązywały dotychczasowe regulacje, zgodnie z którymi czas pracy ww. grup pracowników nie może przekraczać 5 godzin na dobę i przeciętnie 25 godzin na tydzień w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, który nie może przekroczyć 3 miesięcy