Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
    • comment
      Porada

      Obowiązki biur rachunkowych z ustawy o praniu pieniędzy

      Jednostka prowadzi działalność jako biuro rachunkowe. Czy - w związku ze zmianami wprowadzonymi do ustawy o przeciwdziałaniu wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł oraz o przeciwdziałaniu finansowaniu terroryzmu - mamy obowiązek rejestracji transakcji ponadprogowych?

    • comment
      Porada

      Kto w zakładzie pracy ponosi odpowiedzialność karną za narażanie zdrowia i życia pracowników?

      W firmie zdarzył się śmiertelny wypadek przy pracy. Pracodawca obawia się, że zostanie pociągnięty do odpowiedzialności karnej za zaniedbania w zakresie bhp na terenie zakładu pracy, które były przyczyną tego wypadku. Czy pracodawca jest jedyną osobą w firmie, która może ponosić odpowiedzialność za niedopilnowanie przestrzegania zasad bhp? Czy za stan bhp odpowiedzialny jest również pracownik służby

    • comment
      Artykuł

      PRZESTĘPSTWA PRACODAWCY

      Przestępstwem jest zarówno złośliwe i uporczywe naruszanie praw pracowniczych, jak też niezgłaszanie pracownika do ubezpieczeń społecznych.

    • comment
      Porada

      Kiedy pracodawca może być pewny niekaralności pracownika

      Osoba, którą chcemy zatrudnić, została skazana prawomocnym wyrokiem sądu na 1 rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata. Czy po upływie tego okresu kara zostanie usunięta z Krajowego Rejestru Karnego i czy otrzyma ona zaświadczenie o niekaralności? Przedstawienie zaświadczenia o niekaralności jest konieczne, abyśmy mogli ją zatrudnić.

    • comment
      Artykuł

      Kiedy organizacja może sprawdzać, czy pracownik był karany

      Organizacje pozarządowe (w szczególności stowarzyszenia i fundacje) są często instytucjami zaufania publicznego. Istotne źródło finansowania ich działalności stanowią darowizny i pieniądze przekazywane z 1% podatku należnego. Ich celem zaś jest realizacja zadań społecznych i publicznych. W interesie organizacji non profit leży zatem zatrudnianie osób o nieposzlakowanej opinii. Czy stowarzyszenie albo

    • comment
      Artykuł

      KWALIFIKACJE I UPRAWNIENIA PRACOWNIKA

      Pracodawca może sprawdzić praktyczne kwalifikacje pracownika, np. zatrudniając go na okres próbny. Natomiast uprawnienia nie podlegają ocenie pracodawcy, ponieważ są to formalne upoważnienia do wykonywania zawodu.

    • comment
      Artykuł

      UCHYLENIE MANDATU KARNEGO WYSTAWIONEGO PRZEZ INSPEKTORA PRACY

      W razie braku zgody na przyjęcie mandatu karnego inspektor pracy składa do sądu wniosek o ukaranie. Jednak gdy sąd ustali, że mandat był nałożony bezpodstawnie, nakaże jego zwrot - co ważne - bez odsetek.

    • comment
      Artykuł
    • comment
      Porada
    • comment
      Artykuł

      Wszystko o odpowiedzialności księgowego w firmie

      Na osobie wykonującej pracę księgowego spoczywa duża odpowiedzialność. Uzależniona jest ona od wielu czynników i ma różny charakter. Księgowy odpowiada bowiem za prawidłowe wykonywanie swoich czynności w firmie nie tylko przed zatrudniającym go pracodawcą, ale również przed organami podatkowo-skarbowymi. Po pierwsze, księgowy może być pociągnięty do odpowiedzialności na podstawie kodeksu karnego skarbowego

    • comment
      Porada
    • comment
      Artykuł

      Punkt kontaktowy dla usługobiorców i usługodawców usług świadczonych drogą elektroniczną

      Od 21 października 2010 r. będą obowiązywać przepisy określające szczegółowy zakres zadań punktów kontaktowych dla administracji oraz punktów kontaktowych dla usługodawców i usługobiorców. Przedstawiamy zmiany mające znaczenie dla świadczących usługi drogą elektroniczną i dla korzystających z tego rodzaju usług. Utworzenie punktu kontaktowego to wynik implementacji unijnej dyrektywy 2000/31/WE o handlu

    • comment
      Artykuł

      UPRAWNIENIA INSPEKTORÓW PRACY PRZY NIETERMINOWEJ WYPŁACIE WYNAGRODZENIA

      W razie stwierdzenia naruszenia przepisów prawa pracy inspektor pracy może nie tylko wymierzyć sankcje przewidziane w ustawie o PIP, ale również kary przewidziane w innych aktach prawnych, np. w ustawie o ochronie roszczeń pracowniczych.

    • comment
      Artykuł

      PROCEDURA WYDAWANIA ŚWIADECTWA PRACY

      W związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca musi niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy. Jest to jeden z najważniejszych obowiązków pracodawcy.

    • comment
      Artykuł

      Nieterminowa wypłata wynagrodzenia - uprawnienia inspektorów pracy

      Uprawnienia inspektorów pracy pozwalają tak oddziaływać na nieuczciwych pracodawców i reprezentujące ich osoby, aby - z jednej strony - umożliwić szybkie uzyskanie należnych pracownikom środków pieniężnych, z drugiej zaś - relatywnie dotkliwie karać osoby odpowiedzialne za naruszenie ich praw.

    • comment
      Artykuł

      Rejestr dłużników po zmianach

      Poza standardowym działaniem w postaci postępowania sądowego czy windykacyjnego skutecznym sposobem walki z nierzetelnymi kontrahentami stanowi obrót informacją gospodarczą. W dobie szybkiej i masowej komunikacji oraz coraz większego znaczenia PR także w relacjach handlowych widmo umieszczenia na przysłowiowej "czarnej liście" może być tym, co najbardziej przemówi do wyobraźni dłużnika i co może najskuteczniej

    • comment
      Artykuł

      KONTROLA OSOBISTA PRACOWNIKÓW W ZAKŁADZIE PRACY

      Pracodawcy często wprowadzają w zakładzie pracy różnego rodzaju zabezpieczenia w celu ochrony swojego mienia. Czasami jednak najlepszą ochronę może stanowić kontrola osobista pracownika w celu jego przeszukania.

    • comment
      Artykuł

      Odpowiedzialność karna księgowego

      Praca księgowego wiąże się z szerokim zakresem obowiązków, m.in.: prowadzeniem ksiąg rachunkowych i ewidencji podatkowych, rozliczeniem podatków czy składek ZUS. Tak szeroki zakres obowiązków wiąże się z przyjęciem odpowiedzialności, w tym często również tej karnej. W artykule omawiamy sytuacje, w których może dojść do takiej odpowiedzialności, oraz sposoby na uniknięcie lub przynajmniej złagodzenie

    • comment
      Artykuł

      POZYSKIWANIE INFORMACJI O KARALNOŚCI PRACOWNIKA

      Pracodawcy często w procesie rekrutacji wymagają od kandydatów na dane stanowisko przedłożenia aktualnego zaświadczenia z KRK. Takie działanie pracodawcy można uznać za niezgodne z prawem wtedy, gdy taki warunek nie ma umocowania w szczególnym przepisie prawa.

    • comment
      Porada

      Czy przedsiębiorca musi prowadzić książkę kontroli

      Otrzymaliśmy zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli w naszej firmie. Inspektor kontroli poprosił o przygotowanie książki kontroli. Co to jest książka kontroli i czy jest obowiązkowa?

    • comment
      Artykuł

      Po zmianie przepisów Sanepid może karać za palenie papierosów

      Od 14 lipca 2010 r. funkcjonariusze Państwowej Inspekcji Sanitarnej mają prawo karać pracowników, którzy palą wyroby tytoniowe w miejscach objętych zakazem, oraz pracodawców, którzy dopuszczają na podległym im terenie do palenia tych wyrobów wbrew zakazowi. Zmieniono też kompetencję Sanepidu w zakresie karania za naruszenie przepisów ustawy o substancjach i preparatach chemicznych oraz zapobieganiu

    • comment
      Porada

      1. Czy można wymienić fakturę, która jest w obrocie

      Spółka czeka na skorygowanie faktury od kontrahenta już prawie pół roku. Korekta powinna być dodatnia (w górę) i dotyczy ubiegłego roku. Kontrahent wysłał tylko fakturę na podmianę (faktury tej spółka nie ujęła w swoich księgach rachunkowych). Nie chce słyszeć o żadnych korektach. Jak w takiej sytuacji postąpić? Czy otrzymaną ponownie fakturę należy odesłać?

    • comment
      Artykuł

      Szczególny wymiar urlopu

      Wielu pracowników ma przyznany przez prawo zwiększony wymiar urlopu. Pracodawcy, udzielając urlopu wypoczynkowego, często o tym zapominają. Tymczasem pominięcie tych przywilejów może stanowić podstawę nałożenia mandatu karnego. Co prawda w praktyce często zdarza się, że pracownik nie informuje np. o swej niepełnosprawności czy uprawnieniach kombatanckich, jednak nie są to okoliczności usprawiedliwiające

    • comment
      Artykuł

      ODPOWIEDZIALNOŚĆ WYKROCZENIOWA PRACODAWCY

      Pracodawca lub osoba ukarana za popełnienie wykroczenia, która działała w jego imieniu, ponoszą za ten czyn odpowiedzialność w postaci kary grzywny wynoszącej od 1000 do 30 000 zł.

    close POTRZEBUJESZ POMOCY?
    Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00