Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 14 grudnia 1999 r. sygn. I PKN 446/99

      Powodujące wygaśnięcie spółdzielczego stosunku pracy wykluczenie ze spółdzielni pracy członka zarządu zakładowej organizacji związkowej nie musi być poprzedzone uzyskaniem zgody zarządu tej organizacji związkowej. W przypadku uchylenia uchwały o wykluczeniu i orzeczenia przywrócenia do pracy takiemu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za cały czas pozostawania bez pracy (art. 57 § 2 KP w związku

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 7 grudnia 1999 r. sygn. I CKN 290/98

      Członkowie, którym przysługuje własnościowe prawo do lokali w budynkach sprzedanych w związku z likwidacją spółdzielni, stają się ex lege członkami spółdzielni mieszkaniowej, która nabyła budynek (art. 231 prawa spółdzielczego).

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 7 grudnia 1999 r. sygn. I PKN 385/99

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 1 grudnia 1999 r. sygn. I CKN 257/98

      1. Sędzia jest wyłączony z mocy ustawy (art. 48 § 1 pkt 5 k.p.c.) nie tylko wtedy, gdy bezpośrednim przedmiotem żądania w sprawie jest ustalenie ważności (nieważności) aktu prawnego sporządzonego z jego udziałem, ale także wówczas, gdy przesłanką rozstrzygnięcia jakiegokolwiek innego żądania jest ważność takiego aktu. 2. Art. 219 § 1a Prawa spółdzielczego jest przepisem bezwzględnie obowiązującym.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 1 grudnia 1999 r. sygn. I PKN 424/99

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 18 listopada 1999 r. sygn. I PKN 362/99

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie SN z dnia 20 października 1999 r., sygn. III CKN 372/98

      Roszczenia spółdzielni mieszkaniowej wobec banku z tytułu rozliczenia kredytu zaciągniętego na budowę mieszkań w celu przydzielenia ich członkom mają związek z działalnością gospodarczą w rozumieniu art. 118 kc.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 28 września 1999 r., sygn. I SA/Po 2714/98

      Spór dotyczył oceny, czy Spółdzielnia pobrała od członków Spółdzielni od oprocentowania ich udziałów członkowskich zaliczkę, czy podatek zryczałtowany zatem wynagrodzenie ze spółdzielczego stosunku pracy, wypłata z tytułu nadwyżki bilansowej i oprocentowania tej nadwyżki winno skutkować obliczeniem przez zakład pracy i pobraniem zaliczki.

    • gavel
      Orzeczenie

      Uchwała SN z dnia 9 lipca 1999 r. sygn. III CZP 18/99

      Możliwe jest, na żądanie jednego z byłych małżonków, orzeczenie eksmisji drugiego z nich z mieszkania stanowiącego przedmiot wspólnego lokatorskiego prawa spółdzielczego, jeżeli drugi małżonek, w stosunku do którego w wyroku rozwodowym orzeczono eksmisję, mieszkanie to opuścił, a następnie ponownie je zajął.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 25 maja 1999 r. sygn. I CKN 4/98

      Zatwierdzenie sprawozdania finansowego zarządu spółdzielni, nie stoi na przeszkodzie podjęciu uchwały przez walne zgromadzenie (zebranie przedstawicieli) o nieudzieleniu absolutorium niektórym lub wszystkim członkom zarządu.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 5 maja 1999 r. sygn. I PKN 677/98

      1. Przyjęcie pracownika spółdzielni pracy w poczet jej członków powoduje rozwiązanie pracowniczego i nawiązanie spółdzielczego stosunku pracy. 2. Członek spółdzielni pracy nie może pozostawać z nią w pracowniczym stosunku pracy.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 15 kwietnia 1999 r. sygn. I CKN 1088/97

      Niezgodność z prawem niektórych tylko zmian wprowadzonych do statutu spółdzielni, nie powoduje konieczności uchylenia całej uchwały walnego zgromadzenia (zebrania przedstawicieli) zmieniającej statut. Uchwała podlega uchyleniu w części, w której postanowienia zmienianego statutu nie są zgodne z prawem, chyba że z okoliczności wynika, że bez tych postanowień zmiana statutu nie zostałaby dokonana.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 15 kwietnia 1999 r., sygn. V SA 2000/98

      Zawarcie umowy najmu całego spółdzielczego lokalu mieszkalnego, bez wymaganej w art. 217 par. 2 ustawy z dnia 16 września 1982 r. - Prawo spółdzielcze /Dz.U. 1995 nr 54 poz. 288 ze zm./ zgody spółdzielni nie daje biorącym lokal w najem uprawnienia do przebywania w lokalu, w którym ma nastąpić zameldowanie, w rozumieniu art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 4 marca 1999 r. sygn. I PKN 615/98

      Likwidacja placówki, w której zatrudniony był członek spółdzielni pracy oraz brak możliwości przeniesienia go na inne stanowisko z uwagi na stan zdrowia, nie usprawiedliwiają wykreślenia go z rejestru członków spółdzielni na podstawie art. 194 § 1 pkt 2 Prawa spółdzielczego. Warunkiem zastosowania tego przepisu jest stwierdzenie utraty zdolności do pracy przez członka spółdzielni, a nie utraty możliwości

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 24 lutego 1999 r. sygn. I PKN 582/98

      Przepis art. 52 § 1 ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze (jednolity tekst: Dz.U. z 1995 r. Nr 54, poz. 288 ze zm.) jest przepisem odrębnym w rozumieniu art. 68 § 1 KP, pozwalającym na nawiązanie stosunku pracy na podstawie powołania z członkami zarządu spółdzielni.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 23 lutego 1999 r. sygn. I PKN 579/98

      Ustawowa przyczyna wykluczenia ze spółdzielni pracy, polegająca na ciężkim naruszeniu obowiązków członkowskich, może być przez postanowienia statutu skonkretyzowana jako podjęcie bez zgody zarządu spółdzielni zatrudnienia u prowadzącego działalność konkurencyjną. Taki charakter ma działalność gospodarcza (podstawowa lub uboczna), której zakres określony w akcie założycielskim pokrywa się choćby częściowo

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 23 lutego 1999 r. sygn. I PKN 583/98

      Gminna spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” nie jest spółdzielnią pracy i spółdzielcza umowa o pracę nie stanowi podstawy nawiązania stosunku pracy między taką spółdzielnią a jej członkiem.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 11 lutego 1999 r. sygn. III CKN 171/98

      Osoba ubiegająca się o przydział lokalu spółdzielczego, nie będąca jeszcze członkiem spółdzielni, nie jest uprawniona do ingerowania w treść umowy o roboty budowlane, zawieranej przez spółdzielnię mieszkaniową z wykonawcą, której przedmiotem jest wybudowanie dla tej spółdzielni budynku mieszkalnego, w którym znajdzie się lokal objęty przydziałem.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 6 stycznia 1999 r. sygn. II CKN 658/97

      Postanowienie statutu spółdzielni spożywców 'Społem' przewidujące, iż w składzie jej rady nadzorczej ilość członków konsumentów powinna być odpowiednio większa od liczby członków będących pracownikami, nie jest sprzeczne z prawem spółdzielczym.

    close POTRZEBUJESZ POMOCY?
    Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00