Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
    • today
      Aktualność

      KE nie wyklucza interwencji ws. przepisów dotyczących przewoźników drogowych

      Komisja Europejska nie wyklucza, że będzie interweniować ws. pakietu mobilności, czyli propozycji przepisów dotyczących przewoźników drogowych. To dobra informacja dla Polski i krajów Europy Środkowo-Wschodniej, które wskazują na protekcjonistyczny charakter przepisów.

    • today
      Aktualność

      Kompromis ws. Pakietu Mobilności niekorzystny dla transportu

      12 grudnia 2019 r. Rada, Parlament i Komisja po ponad dwóch latach licznych debat i dyskusji, osiągnęły kompromis i wstępne porozumienie w sprawie tzw. Pakietu Mobilności 1, na który składają się trzy projekty legislacyjne: dotyczące odpoczynku kierowców, delegowania i kabotażu. Jeśli zostanie ono oficjalnie zatwierdzone przez Radę i Parlament, co może stać się już w styczniu, prace nad Pakietem Mobilności

    • today
      Aktualność

      Europejscy pracodawcy chcą zmian w pakiecie mobilności

      Federacje pracodawców z dziewięciu krajów apelują o zmiany w pakiecie mobilności, który m.in. wymusza powrót ciężarówek do kraju po trzech tygodniach w trasie - poinformowała Konfederacja Lewiatan. Obowiązek ten spowoduje dodatkowe 100 tys. ton emisji CO2 rocznie - dodano.

    • today
      Aktualność

      "Korytarz życia" i jazda "na suwak" – nowe obowiązki kierowców

      Obowiązek tworzenia tzw. "korytarza życia" i jazdy "na suwak" wprowadza nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, która została w piątek 18 października 2019 r. bez poprawek przyjęta przez Senat. Nowe przepisy mają wejść w życie po 21 dniach od ogłoszenia.

    • comment
      Artykuł

      Czas pracy kierowców

      Czas pracy kierowców obejmuje czas od rozpoczęcia do zakończenia pracy, w którym kierowca wykonuje czynności związane z przewozem, znajduje się na stanowisku pracy do dyspozycji pracodawcy i wykonuje swoje zadania, funkcje.

    • comment
      Artykuł

      Jakie świadczenia przysługują kierowcom z tytułu zagranicznej podróży służbowej

      Pracownikowi - kierowcy przysługują należności na pokrycie kosztów podróży służbowej. Za nocleg należny jest zwrot kosztów w wysokości stwierdzonej rachunkiem. W razie nieprzedłożenia rachunku przysługuje mu ryczałt w wysokości 25% limitu określonego dla poszczególnych państw. Zapewnienie kierowcy samochodu ciężarowego, miejsca do spania w kabinie podczas przewozów międzynarodowych nie pozbawia go

    • today
      Aktualność

      Niedobór kierowców wymusi transformację branży transportowej

      W ciągu dekady polska branża transportowa istotnie się zmieni; transformację wymuszą m.in niedobór zawodowych kierowców, zmiany w prawie, nowe technologie - wynika z raportu firmy doradczej PwC. W 2022 r. może brakować nawet 200 tys. kierowców - dodano.

    • comment
      Artykuł

      Na co zwrócić uwagę przy zatrudnianiu osób na stanowisku kierowcy

      Zatrudnienie kierowcy wiąże się z koniecznością spełnienia przez pracodawcę obowiązków wynikających nie tylko z przepisów Kodeksu pracy, ale także z przepisów ustawy o czasie pracy kierowców i niektórych regulacji ustawy o transporcie drogowym. Pracownik zatrudniony na stanowisku kierowcy powinien posiadać odpowiednie kwalifikacje zawodowe, przejść badania lekarskie i psychologiczne oraz szkolenia.

    • description
      Akt prawny
      obowiązujący

      USTAWA z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 9 lipca 2019 r., sygn. II PK 37/18

      Sam nocleg w kabinie pojazdu, nawet o podwyższonym standardzie, nie niweczy automatycznie zasadności żądania zasądzenia ryczałtów w związku z podróżą służbową, a może co najwyżej wpłynąć na jego wysokość.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 2 lipca 2019 r., sygn. I PK 162/18

      Jeżeli w wewnętrznych aktach prawnych obowiązujących u pracodawcy (np. regulaminie pracy lub regulaminie wynagradzania) albo bezpośrednio w umowie o pracę zawartej z pracownikiem zatrudnionym na stanowisku kierowcy w międzynarodowym transporcie drogowym nie została uregulowana kwestia wysokości ryczałtu za nocleg w podróży służbowej, to pracownikowi takiemu należy się ryczałt za nocleg w wysokości

    • today
      Aktualność

      Wkrótce może zabraknąć miejsc pracy dla… kierowców?

      Do 2025 roku jedna trzecia samochodów ciężarowych zjeżdżających z linii produkcyjnych będzie wysoce autonomiczna – wskazuje firma doradcza MC Kinsey. Pozwoli to zaoszczędzić nawet 80% czasu pracy ponieważ tyle średnio zajmuje samo prowadzenie pojazdu. Według raportu PwC, w Polsce jest obecnie około 600-650 tys. zawodowych kierowców, ale - jak wskazują eksperci Personnel Service - w perspektywie kilkunastu

    • comment
      Artykuł
    • comment
      Porada

      Ewidencja czasu pracy kierowcy wykonującego różne prace

      Zajmuję się ewidencją czasu pracy (w kadrach). Proszę o odpowiedź na następujące pytanie. Jesteśmy firmą zajmującą się odbiorem i przewozem odpadów komunalnych. Z uwagi na specyfikę pracy, nasi pracownicy są zatrudnieni na łączonych stanowiskach pracy. Jedna osoba pracuje na stanowisku: kierowca, ładowacz, sortowacz, operator linii sortowniczej i kompostowni, konserwator zieleni. Oprócz odbioru odpadów

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie SN z dnia 28 marca 2019 r., sygn. I PK 78/18

      Wszelkie regulacje zakładowych aktów prawa pracy albo postanowienia umów o pracę wykluczające obowiązek pracodawcy pokrywania kosztów noclegu kierowców w podróży służbowej w związku z zapewnieniem im noclegów w kabinie pojazdu są bezskuteczne i nie mają mocy prawnej.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 21 lutego 2019 r., sygn. I PK 252/17

      Wszelkie regulacje zakładowych aktów prawa pracy albo postanowienia umów o pracę wykluczające obowiązek pracodawcy pokrywania kosztów noclegu kierowców w podróży służbowej w związku z zapewnieniem im noclegów w kabinie pojazdu są bezskuteczne i nie mają mocy prawnej.

    • comment
      Artykuł

      Czas pracy kierowcy 2019

      Czas pracy kierowcy w 2019 r. na terenie Wspólnoty Europejskiej reguluje rozporządzenie nr 561/2006 oraz kilka innych. Traktują one m.in. o dziennym, tygodniowym czasie pracy kierowcy, przerwach i odpoczynku. Przepisy dotyczące czasu pracy kierowcy są skomplikowane, przez co firmy transportowe narażone są na ryzyko otrzymania wysokich kar w przypadku kontroli drogowych.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 6 lutego 2019 r., sygn. II PK 288/17

      Nocleg w kabinie samochodu nie jest równoznaczny z zapewnieniem kierowcy bezpłatnego noclegu, wymaganego w standardzie wyższym niż "kabinowy", a art. 8 ust. 2 i ust. 8 rozporządzenia (WE) nr 561/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z 15 marca 2006 r. w sprawie harmonizacji niektórych przepisów odnoszących się do transportu drogowego legalności, ani powołany przez Sąd drugiej instancji wyrok Trybunału

    close POTRZEBUJESZ POMOCY?
    Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00