Artykuł
Jakie świadczenia przysługują kierowcom z tytułu zagranicznej podróży służbowej
Pracownikowi - kierowcy przysługują należności na pokrycie kosztów podróży służbowej. Za nocleg należny jest zwrot kosztów w wysokości stwierdzonej rachunkiem. W razie nieprzedłożenia rachunku przysługuje mu ryczałt w wysokości 25% limitu określonego dla poszczególnych państw. Zapewnienie kierowcy samochodu ciężarowego, miejsca do spania w kabinie podczas przewozów międzynarodowych nie pozbawia go roszczenia o zwrot kosztów noclegu.
Podróżą służbową jest wykonywanie na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy (art. 775 § 1 Kodeksu pracy). Jednakże w przypadku kierowców, których miejscem pracy zwykle jest większy obszar, np. województwo lub kilka województw, obszar Polski, a nawet Europy, taka definicja powoduje, że kierowca nigdy nie byłby w podróży służbowej.
W związku z tym kierowców obowiązuje inna definicja podróży służbowej. Zgodnie z nią podróż służbowa to każde zadanie służbowe polegające na wykonywaniu, na polecenie pracodawcy, przewozu drogowego poza miejscowość będącą jego siedzibą (filią, przedstawicielstwem lub oddziałem) lub wyjazd poza tę miejscowość, w celu wykonania przewozu drogowego (art. 2 pkt 7 ustawy o czasie pracy kierowców). Intencją ustawodawcy było takie doprecyzowanie definicji podróży służbowej pracownika zatrudnionego na stanowisku kierowcy, by w przypadku każdego wyjazdu poza miejscowość będącą siedzibą pracodawcy (na polecenie pracodawcy), pracownikowi - kierowcy przysługiwały świadczenia z tytułu podróży służbowej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right