Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2019-09-10

Na co zwrócić uwagę przy zatrudnianiu osób na stanowisku kierowcy

Zatrudnienie kierowcy wiąże się z koniecznością spełnienia przez pracodawcę obowiązków wynikających nie tylko z przepisów Kodeksu pracy, ale także z przepisów ustawy o czasie pracy kierowców i niektórych regulacji ustawy o transporcie drogowym. Pracownik zatrudniony na stanowisku kierowcy powinien posiadać odpowiednie kwalifikacje zawodowe, przejść badania lekarskie i psychologiczne oraz szkolenia.

Z kierowcą, tak jak z każdym innym pracownikiem, należy zawrzeć umowę o pracę. Umowa zawierana w formie pisemnej określa strony umowy, datę jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy, w szczególności: rodzaj pracy, miejsce wykonywania pracy, wynagrodzenie za pracę, wymiar czasu pracy oraz termin rozpoczęcia pracy (art. 29 Kodeksu pracy).

W odniesieniu do obowiązku określenia miejsca pracy należy pamiętać, że miejscem pracy nie będzie siedziba pracodawcy. W przypadku kierowców miejsce pracy powinno zostać określone jako określony obszar, np. teren miasta lub województwa a nawet całego kraju, bowiem z charakteru tego zawodu wynika, że praca wykonywana przez kierowcę, co do zasady, polega na stałym przemieszczaniu się samochodem.

Ponadto pracodawca jest zobowiązany do poinformowania pracownika na piśmie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę, o:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00