Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 14 grudnia 2023 r., sygn. I SAB/Wr 269/23
Administracyjne postępowanie; Cudzoziemcy; Przewlekłość postępowania
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Tadeusz Haberka Sędziowie: Asesor WSA Łukasz Cieślak (sprawozdawca) Sędzia WSA Marta Semiczek po rozpoznaniu w dniu 14 grudnia 2023 r. w Wydziale I na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi M. D. reprezentowanego przez przedstawiciela ustawowego K. D. na bezczynność i przewlekłe prowadzenie postępowania przez Wojewodę Dolnośląskiego w przedmiocie zezwolenia na pobyt czasowy I. stwierdza, że Wojewoda Dolnośląski dopuścił się bezczynności i przewlekłego prowadzenia postępowania; II. stwierdza, że bezczynność i przewlekłe prowadzenie postępowania przez Wojewodę Dolnośląskiego miały miejsce z rażącym naruszeniem prawa; III. umarza postępowanie sądowe w zakresie zobowiązania organu do wydania aktu w sprawie strony skarżącej w określonym terminie; IV. przyznaje od Wojewody Dolnośląskiego na rzecz strony skarżącej sumę pieniężną w kwocie 1500 zł (jeden tysiąc pięćset złotych); V. zasądza od Wojewody Dolnośląskiego na rzecz strony skarżącej kwotę 597 zł (pięćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Przedmiotem niniejszej sprawy jest rozpoznanie sprawy ze skargi na bezczynność i przewlekłe prowadzenie postępowania przez Wojewodę Dolnośląskiego w sprawie wydania skarżącemu małoletniemu M. D. reprezentowanemu przez przedstawiciela ustawowego K. D. zezwolenia na pobyt czasowy (znak sprawy: SOC-PCIII.6151.1.4854.2023.AS).
W skardze strona skarżąca zarzuciła Wojewodzie Dolnośląskiemu bezczynność i przewlekłość w prowadzonym postępowaniu, albowiem sprawa z wniosku skarżącego toczy się ponad 4 lata. Wskazała, że organ nie odpowiada na pisma, nie udziela żadnych informacji, a przede wszystkim nie wydał wnioskowanego zezwolenia. Strona wskazała, że brak wydania zezwolenia utrudnia małoletniemu i jego rodzinie normalne funkcjonowanie i destabilizuje życie całej rodziny. Strona skarżąca zarzuciła organowi naruszenie art. 8, art. 12, art. 35 § 1 i art. 36 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2023 r. poz. 775 ze zm.; dalej: k.p.a.).