Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 22 lutego 2024 r., sygn. I SAB/Wr 355/23
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Dagmara Dominik-Ogińska Sędziowie: Asesor WSA Łukasz Cieślak (sprawozdawca) Sędzia WSA Dagmara Stankiewicz-Rajchman po rozpoznaniu w dniu 22 lutego 2024 r. w Wydziale I na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi R. G. na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Wojewodę Dolnośląskiego w przedmiocie zezwolenia na pobyt czasowy I. stwierdza, że Wojewoda Dolnośląski dopuścił się przewlekłego prowadzenia postępowania; II. stwierdza, że przewlekłe prowadzenie postępowania przez Wojewodę Dolnośląskiego nie miało miejsca z rażącym naruszeniem prawa; III. zobowiązuje Wojewodę Dolnośląskiego do wydania aktu administracyjnego w sprawie strony skarżącej w terminie 60 dni od daty doręczenia odpisu prawomocnego wyroku wraz z aktami; IV. oddala skargę w pozostałej części; V. zasądza od Wojewody Dolnośląskiego na rzecz strony skarżącej kwotę 597 zł (pięćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi, którą wniósł R. G. (obywatel F.), jest przewlekłe prowadzenie postępowania przez Wojewodę Dolnośląskiego w ramach postępowania w sprawie wydania stronie skarżącej zezwolenia na pobyt czasowy.
W skardze strona skarżąca zarzuciła organowi naruszenie art. 6, art. 7, art. 8, art. 12, art. 35 § 1 i § 3 oraz art. 36 § 1 i art. 37 § 4 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2023 r. poz. 775 ze zm.; dalej: k.p.a.).
Strona skarżąca wskazała, że w dniu 20 września 2022 r. złożyła wniosek o wydanie zezwolenia na pobyt czasowy, jednak pomimo wniesienia ponaglenia w dniu 28 czerwca 2023 r., na dzień sporządzenia skargi (22 sierpnia 2023 r.) organ nie załatwił sprawy z wniosku strony skarżącej. Wskazując na powyższe zarzuty, strona skarżąca wniosła o: 1) zobowiązanie organu do załatwienia sprawy w terminie 14 dni od otrzymania przez organ akt sprawy; 2) dokonanie kontroli przewlekłości postępowania; 3) przyznanie od organu na rzecz strony skarżącej sumy pieniężnej w maksymalnej wysokości; 4) zasądzenie zwrotu kosztów postępowania.