Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 29 listopada 2023 r., sygn. II SA/Lu 603/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Cylc-Malec Sędziowie Sędzia WSA Jerzy Parchomiuk (sprawozdawca) Sędzia WSA Jerzy Drwal po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 29 listopada 2023 r. sprawy ze skargi R. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białej Podlaskiej z dnia 24 kwietnia 2023 r., nr SKO.4004.ŚW/830/22/23 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną do sądu decyzją z 24 kwietnia 2023 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Białej Podlaskiej, po rozpatrzeniu odwołania R. S. (dalej jako: skarżący), utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy Drelów z 7 lipca 2022 r., w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego.

Decyzja została wydana w następującym stanie sprawy:

Wnioskiem z 7 czerwca 2023 r. skarżący wystąpił o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością opieki nad żoną M. S. Do wniosku dołączył m.in. orzeczenie Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności z 6 września 2021 r. zaliczające jego żonę do grona osób o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz harmonogram czynności wykonywanych w ramach opieki nad niepełnosprawną.

Decyzją z 7 lipca 2022 r. organ I instancji odmówił przyznania skarżącemu świadczenia pielęgnacyjnego, powołując się na dwie negatywne przesłanki: powstanie niepełnosprawności osoby wymagającej opieki po ukończeniu 18 roku życia, tj. art. 17 ust. 1b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. (Dz. U. z 2023 r., poz. 390 ze zm., dalej jako: "u.ś.r.") oraz brak związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy niepodejmowaniem zatrudnienia, a koniecznością sprawowania opieki.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ wskazał, że z przeprowadzonego w dniu 21 czerwca 2023 r., wywiadu środowiskowego wynika, że żona skarżącego choruje na zaburzenia układu nerwowego, arytmię serca, nerwicę, depresję, ma zawroty głowy i pozostaje pod opieką lekarza psychiatry. Nie korzysta ze sprzętu rehabilitacyjnego, porusza się przy pomocy innych osób lub trzymając się ściany. Samodzielnie się ubiera, zapina guziki, czesze włosy, spożywa posiłki (nie wymaga karmienia). W ramach opieki nad żoną skarżący podaje leki, przygotowuje i podaje posiłki, pomaga przy myciu i korzystaniu z toalety oraz założeniu obuwia. Ponadto dwa razy w tygodniu wozi żonę do rehabilitanta, zajmuje się sprzątaniem, praniem, robi zakupy, realizuje recepty, pali w piecu. Organ, ustalił także, że żona skarżącego niejednokrotnie jest pod opieką swojego ojczyma W. M., który pomaga jej w codziennym funkcjonowaniu poprzez przygotowanie i podanie posiłków, sprzątanie, robienie zakupów, czy palenie w piecu. Według ustaleń organu, ojczym sprawuje nad niepełnosprawną pasierbicą opiekę pod nieobecność męża, który podejmuje prace dorywcze.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00